Do bankovní rady se Švejnar nehrne. Mám co dělat, tvrdí

Praha – Ekonom Jan Švejnar nehodlá přijmout místo v radě České národní banky. Právě tuto funkci mu v kampani nepřímo nabídl nově zvolený prezident Miloš Zeman. Švejnar odmítá možnost nastoupit do vedení ČNB kvůli vytíženému pracovnímu programu a řadě rozpracovaných projektů. „Mám co dělat a z toho důvodu neuvažuji o takové nabídce,“ zmínil v Interview ČT24. Se Zemanem se profesor na Kolumbijské univerzitě a člen NERV mohl v prezidentské volbě přímo utkat – dlouho se rozhodoval nad účastí v prezidentských volbách, nakonec ale svou kandidaturu neoznámil, podle svých slov kvůli tomu, že nenašel dostatek transparentních zdrojů pro dostatečnou kampaň.

Zdroj: ISIFA/Martin Divíšek Autor: Vojtěch Rejl

Zeman už v průběhu kampaně zmiňoval Švejnara jako ekonoma, kterého by si v bankovní radě dokázal představit a pravděpodobně ho po zvolení oslovit. Švejnar ale proti případné nabídce staví své nynější záměry. „Neuvažuji o tom čistě z důvodů, že mám nyní spoustu aktivit zde v České republice i různě po světě. Mám co dělat a z toho důvodu neuvažuji o této nabídce,“ zmínil ekonom s tím, že ale význam bankovní rady svým postojem nikterak nepodceňuje.

S novou hlavou státu prý osobně o možné spolupráci dosud nehovořil.  Při nejbližším setkání se ho ale prý například zeptá na některé výroky na svou adresu. Má na mysli rozhovor Zemana pro deník Právo, kde nový prezident označil Švejnara za „vynikajícího ekonoma“, leč „politické dítě“. „Jako politické dítě si určitě nepřipadám. Až se uvidíme, zeptám se ho, co tím míní,“ poznamenal Švejnar.

Jan Švejnar:

„Bankovní rada je velmi důležitá, čili nepodceňujme důležitost členů bankovní rady zvláště v období, kdy tady mohou nastat některé mimořádné situace a krize. V této chvíli mám ale plány, mám projekty a rozjeté věci, které jsou takového rázu, že neuvažuji o členství v bankovní radě.“


V průzkumech veřejného mínění se Švejnar dlouho držel v popředí. Ještě v dubnu loňského roku jste byl druhý za Janem Fischerem. Tehdy také jednal jako nezávislý kandidát o možnosti podpory od ČSSD, ta nakonec ale dala přednost svého straníkovi Jiřímu Dienstbierovi.  Zda bude usilovat o prezidentství za pět, se prý zatím nehodlá zabývat. „To je příliš předčasné. Já nikdy neříkám o něčem ne, ale toto je něco, co je opravdu za horizontem mého momentálního uvažování,“ reagoval na otázku ohledně kandidatury v roce 2018.

Švejnar však zároveň uvedl, že Zemanovi by byl během kampaně vyrovnaným kandidátem – minimálně prý v rétorických schopnostech. Zeman by prý také v případě vzájemné konfrontace nemohl vytáhnout silný trumf, tedy spojování soupeře s nepopulárními kroky vlády. „Já si věřím, že bych měl velkou šanci, protože jsem jednak s panem Zemanem už dříve mnohokrát debatoval a jednak nejsem spojen s nepopulární vládou, kde bych asi měl nespornou výhodu proti Karlu Schwarzenbergovi,“ řekl. Jako problém v této souvislosti nevidí ani svou účast v NERV. "Když se podíváte na mé výroky, tak jsem zcela nezávislý, a je ctí ministrům, že jsou ochotni naslouchat i hlasům, které s nimi nesouhlasí,“ dodal.

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24