Opavská opera nastudovala Dvořákova Čerta a Káču

Opava - Ve Slezském divadle Opava vrcholí zkoušky na první operní premiéru tohoto roku  - českou klasiku Čerta a Káču Antonína Dvořáka. Premiéra bude v neděli 24. února. Představení režíruje Lubor Cukra, dramaturgyní je šéfka operního souboru Jana Andělová-Pletichová, diriguje Petr Šumík, v hlavních rolích vystoupí Ilona Kaplová a Simona Mrázová, Zdeněk Kapl a Jan Morávek a další.

Jedná se o Dvořákovo pozdní jevištní dílo, které patří vedle Rusalky a Jakobína k jeho nejhranějším operám. Premiéra byla 23. listopadu 1899 v pražském Národním divadle.

„Příběh o chytrém ovčákovi Jirkovi, drzém vesnickém děvčeti Káče a oklamaném čertu Marbuelovi je založen na české lidové báchorce, kterou do své sbírky literárně zpracovala v roce 1845 Božena Němcová,“ přiblížila dramaturgyně Jana Andělová-Pletichová. Autor zasadil do děje několik prvků typických pro romantické opery, například valčík, pekelný tanec nebo velkou árii kněžny.

„Celé dílo má však styl prokomponovaného toku hudby s důrazem na lehkou, svižnou a melodicky výraznou deklamaci s použitím příznačných motivů, které jsou geniálním způsobem melodicky, rytmicky i instrumentačně obměňovány,“ doplnila dramaturgyně.

Opavské divadlo má dlouhou tradici. První představení bylo v budově postavené podle takzvaného Schikanderova modelu v roce 1805. Divadlo zažilo několik rekonstrukcí.