Na lyžařské kurzy jezdí stále častěji i mateřské školy

Bukovec, Český Těšín - Na lyžařské kurzy jezdí stále častěji i mateřské školy. Rodiče mají příležitost rychle a jednoduše naučit své děti lyžovat. Na kurzy pro děti ze školky dokonce přispívají i některá města.

Podle instruktorů je předškolní věk ideální. Děti se nebojí a výuku berou jako zábavu. „Myslím si, že to je lepší a snazší, než učit dětší větší, protože ti malí jsou schopni rychleji zkoordinovat pohyby,“ uvedla instruktorka lyžování Ski areálu Kempaland Bukovec Kristýna Čavojová.

Řadu dětí už naučili lyžovat rodiče, někteří se ale s lyžemi teprve seznamují. Pochopitelně, ne všem se to zamlouvá. „Někteří i pláčou, nechce se jim,“ říká učitelka Mateřské školy Masarykovy sady z Českého Těšína Šárka Mičová. Dodala, že mnohé děti stojí na lyžích poprvé. „Začínají na laně, kde je bezpečný dojezd, tedy rovinka. Zkoušejí první kroky, učí se pluh, zastavování,“ vysvětloval majitel bukovecké lyžařské školy Petr Maliga.

Zájem o lyžařské kurzy je ze stran mateřských škol podle instruktorů velký. Třeba ve skiareálu v Bukovci naučí každý týden lyžovat kolem čtyřiceti předškoláků. Týdenní kurz vyjde rodiče skoro na dva tisíce korun. „Rodiče jsou rádi, že můžou děti někam odjet. Český Těšín je často plný smogu, takže nemohou ani chodit ven,“ vysvětluje učitelka Anna Jarmolíková.

Lyžařský kurz ale nemusí vždycky platit jen rodiče. Třeba v Karviné na něj přispívá radnice a hradí ho i některé zdravotní pojišťovny.