Ostravská opera chystá Lohengrina. Dekorace budou ve tvaru koule

Ostrava - Netradiční zadání plnili zaměstnanci dílen Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Pro inscenaci Wagnerovy opery Lohengrin, která bude mít premiéru 7. března, vytvořili závěs z polystyrénových koulí. Navléct jich museli několik tisíc.

Tři týdny byli zaměstnanci dílen v obležení bílých koulí o průměru dvanáct centimetrů, které postupně navlékali.

„Museli jsme to vymyslet tak, aby se ty kuličky do sebe nezapletkly, protože visí jako závěs. Každá kulička se musela provrtat a navléct na tenkou šňůrku,“ vysvětlovala vedoucí dekoračních dílen Nádorního divadla moravskoslezského Bára Macháčová.

Režisérem inscenace i autorem scénografického návrhu a kostýmů je Slovinec Rok Rappl, který používá umělecké jméno Rocc. Osobně dohlížel na to, jak se dekorace zkouší přímo na jevišti. Monumentální závěs z bílých koulí má vytvářet na scéně pocit izolovaného prostředí.

„Ta izolace spočívá v tom, že byť jsou postavy v prostoru úzce uzavřeny, tak zároveň jsou neustále sledovány,“ vysvětloval.

Kulatý tvar mají nejen koule. I bílá podesta ve středu jeviště má kruhový půdorys. Na motiv kruhu upozornil režiséra samotný Wágner ve svém libretu. „Ta koule má další významy, bude to i velké slunce. A protože je to o labuti, tak tam bude také vejce,“ uvedl Rocc.

Inscenátoři nechtěli prozradit, kolik přesně visí na jevišti koulí. Chystají totiž pro diváky tipovací soutěže.