Sněhová kalamita ochromila Moravu

Jižní Morava - Husté sněžení komplikovalo v sobotu dopravu v celém Jihomoravském a Zlínském kraji. Řada cest byla kvůli sněhovým jazykům neprůjezdná a policie řeší desítky dopravních nehod. Kvůli přívalům sněhu policie uzavřela pro nákladní auta i hraniční přechod s Rakouskem. Situace se ale začíná zlepšovat.

Kvůli silnému a vytrvalému sněžení muselo vedení Brněnských komunikací nasadit v sobotu všech třiadvacet posypových vozidel. Do ulic navíc vyjelo i dvaadvacet traktorů s radlicemi. Na řadě míst ale odhrnutý sníh ihned nahradí jiný, který je navátý například z polí a vytváří sněhové jazyky.

Špatná situace byla například v oblasti Dvorska, kde se posypový vůz snažil navátý sníh pravidelně odklízet. „Oblast Dvorska jsme posílili o traktory s radlicemi z důvodu tvorby sněhových jazyků,“ uvedl Leoš Chasák z vedení městské společnosti. Od rána už v Brně a okolí spotřebovali pracovníci komunikací asi čtyři sta tun posypových materiálů.

Na frekventovaných tazích leží mnohdy uježděná vrstva sněhu. Policisté proto vyzývají řidiče k opatrnosti, protože rozbředlý sníh může klouzat. Na Vyškovsku byla silnice druhé třídy číslo 379 v úseku Vyškov - Drnovice - Podomí nesjízdná pro nákladní auta s váhou nad 12 tun. Na Břeclavsku se ve zvýšené míře tvořily sněhové jazyky na silnicích u Velkých Pavlovic a také Velkých Němčic. V okolí Podolí, Telnice či Újezu u Brna silničáři nedoporučovali vůbec vyjíždět. Kamiony nevyjely kopec u Slavkova u Brna, který leží na staré hlavní silniční trase Brno - Uherské Hradiště. Více o aktuálních nehodách a omezeních naleznou řidiči na dopravní mapě.

Dálnici D1 na 215. kilometru z Vyškova na Brno uzavřela dopoledne nehoda tří aut. Směrem na Prahu zase havaroval kamion a zablokoval celý jízdní pruh. Od 200. do 184. kilometru ve směru Brno-Praha blokovaly dálnici desítky kamionů. Podle dopravní policie řidiči nákladních aut blokovali levý jízdní pruh – místo toho, aby se zdržovali jen v pomalém, pravém. Bránili tak průjezdu pluhů a sypačů silničářů, kteří se snažili udržet D1 průjezdnou. V sobotu odpoledne se ale situace začala uklidňovat a většina tahů už je průjezdná, ačkoliv musí být řidiči stále opatrní.

Kolem desáté hodiny policie uzavřela pro nákladní auta i hraniční přechod s Rakouskem, Mikulov-Drassenhofen. „Důvodem jsou přívaly sněhu a také špatná dopravní situace,“ řekl mluvčí policie Bohumil Malášek. Přechod byl uzavřen několik hodin. Nyní už je ale opět průjezdný i pro nákladní auta.  

Sněžení na většině území v odpoledních hodinách ustalo. Meteorologové ale varují, že další sníh by mohl začít padat už v noci ze soboty na neděli.