Ovzduší v kraji zhoustlo. Už zase

OSTRAVA - Na všech měřicích stanicích v Moravskoslezském kraji byl dnes překročen imisní limit pro polétavý prach. Nejhorší situace je na Frýdecko-Místecku - na stanicích Třinec-Kosmos a Frýdek-Místek jsou hodnoty i více než trojnásobné.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu v ovzduší se odpoledne pohybovaly v rozmezí od 77 do 173 mikrogramů na metr krychlový. Imisní limit je přitom 50 mikrogramů na metr krychlový. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

„Během dnešního odpoledne nepředpokládáme vzhledem ke stávající meteorologické situaci významnější změnu celkové imisní situace. Hodnoty průměrných čtyřiadvacetihodinových koncentrací prašného aerosolu se budou opět s velkou pravděpodobností pohybovat nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli meteorologové.

Podle aktuálních hodinových koncentrací byla situace na pěti místech v kraji mezi 14:00 a 15:00 hodnocena jako špatná. Byly to stanice Bohumín a Český Těšín na Karvinsku, Frýdek-Místek, Ostrava-Zábřeh a Studénka na Novojičínsku. Jinde ji meteorologové vyhodnotili jako vyhovující nebo uspokojivou.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Nejhorší je situace na podzim a hlavně v zimě. Za znečištění ovzduší může místní průmysl, ale také doprava a kotle v rodinných domcích, nezanedbatelný vliv mají i škodliviny přicházející ze sousedního Polska.