Před 44 lety se upálil Jan Zajíc. Studenti o něm natočili dokument

Dne 25. února 1969 se na Václavském náměstí v Praze upálil student šumperské průmyslovky z Vítkova Jan Zajíc. Bylo to šest týdnů poté, co se na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy polil hořlavinou, zapálil a v bolestech zemřel Jan Palach. Zajíc byl druhý a lidé o jeho činu ví daleko méně než o Palachově. Pochodeň číslo 2 je název ojedinělého dokumentu, který o Janu Zajícovi natočili studenti oboru Audiovizuální tvorby Ústavu bohemistiky a knihovnictví Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě.

Film je součástí cyklu krátkých dokumentů Sami proti zlu, který iniciovalo občanské sdružení PANT, jež provozuje výukový portál moderni-dejiny.cz. Cílem je podpořit kvalitní výuku soudobých dějin na středních a základních školách. Právě dnes, v den výročí Zajícovy smrti, křtí PANT se svými spolupracovníky další sérii dokumentů určených hlavně pro školy, který se jmenuje Dějiny na vlastní kůži.

O Zajícovi točil už v roce 1992 televizní film režisér Ivo Trajkov. Film s názvem Jan popisuje mimo jiné, jak je tento student zasažen zprávou o smrti Jana Palacha a zároveň zklamán chováním lidí.

Dokument Pochodeň č. 2 uspěl na filmovém festivalu EkoFilm v Ostravě, kde společně s filmem Holocaust v životě Luďka Eliáše, na kterém rovněž významně pracovali opavští studenti, získal hlavní cenu v sekci Člověk a společnost.

Studenti se podíleli na scénáři, vedli rozhovory s respondenty. Režii měla absolventka FAMU a opavského Institutu tvůrčí fotografie Klára Řezníčková. Nápad zapojit studenty do výroby výukových dokumentů dostala a uskutečnila vedoucí oddělení Audiovizuální tvorby Slezské univerzity v Opavě Monika Horsáková. „Dokument o Janu Zajícovi je založen na velmi lidsky i emočně silných výpovědích jeho bratra Jaroslava a sestry Marty. S časovým odstupem nahlížejí na čin svého bratra, přibližují dobu lámání charakterů lidí a vzpomínají také na to, jak Janův čin ovlivnil jejich budoucnost v normalizačním Československu,“ uvedla Monika Horsáková. Dodala, že práce na filmech je pro studenty vynikající praxe, natáčení s pamětníky osobně často nezapomenutelným zážitkem.

Původně měl tým natáčet pouze výpověď Janova bratra Jaroslava, který ale sám navrhl, aby přizvali i jeho sestru Martu. „Je zajímavé, že se staví k bratrově činu jinak. Jaroslav jej neschvaluje, Marta zase tvrdí, že ona by bratra nikdy nemohla odsoudit, protože cítila stejně, ona by prý ale k takovému činu nikdy nenašla odvahu,“ přibližuje film Monika Horsáková.

Občanské sdružení PANT dnes pokřtí v ostravském Antikvariátu a klubu Fiducia sérii filmů Dějiny na vlastní kůži. „Promítneme si také dva snímky, a sice Sudety - protrhnout vrstvu lhostejnosti a Listopad 1989 očima Jana Urbana,“ uvedl předseda PANTU Petr Pánek. Přijede také novinář a zakladatel Občanského fóra Jana Urban.