Masopust v Košticích

V sobotu 23. února se v Košticích - s mírným zpožděním oproti církevnímu kalendáři - konal tradiční masopustní průvod. Třicet centimetrů sněhu - pro Koštice více než nezvyklé - vykouzlilo sice nádhernou, takřka filmovou masopustní atmosféru, ale pro maškary i přihlížející to bylo ve spojitosti s mrazem celkem náročné.

Maškary se dostavily v hojném počtu. Opět nejkrásnější byli dva medvědi v maskách starých již více než 50 let, zahaleni do vojtěšky. Toto oblečení je pro koštické medvědy tradiční, nic se neodbývá, žádní plyšáci. V týdnu před masopustním průvodem několik hasičů vyrábí z vojtěšky tzv. culíky, aby v noci před masopustem do těchto culíků dva hrdiny, představující medvědy, pečlivě zahalili. Oblékání je samozřejmě spojeno s bohatým občerstvováním, zejména tekutým, aby se medvědi povedli. V dřívějších dobách se používala hrachovina, kterou je však v současnosti obtížné sehnat a byla nahrazena vojtěškou.
 
 
Medvědi při zastávkách u jednotlivých stavení tančí s hospodyněmi, aby byly pořádné, někdy si skočí i s hospodářem. Za pomoci medvědáře i starosty jsou hojně krmeni a napájeni. Pro dva mladé muže, kteří medvědy představují, je vše velice náročnou záležitostí - zabaleni do vojtěšky, odkud není úniku, pouze hlavy jim občas medvědář povolí sundat, aby se napili a najedli. Sláva jim!
 
 
Diváci  průvod doprovázeli v hojném počtu, ale chumelenice a chlad je přece jen občas donutil k návratu do tepla.
 
Masopust v Košticích
Zdroj: ČT24
Autor: Irena Hellerová
 
Večer se všichni zahřáli na masopustní zábavě. Masopust jako vždy pořádali dobrovolní hasiči z Koštic.
 
Irena Hellerová, Koštice
/*json*/{"map":{"lat":50.39626298787,"lng":13.907318115234,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.405891823972,"lng":13.948516845703,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/