Studenti havířovského gymnázia si stěžují na zimu ve třídách

Havířov - Větší počet nemocných dětí a stížnosti rodičů musí řešit ředitel gymnázia v Havířově-Podlesí. Studentům některých tříd je totiž ve škole zima. V jedné třídě žáci od prosince několikrát naměřili teplotu nižší než 16 stupňů. To je přitom hodnota, při které se má výuka podle hygieniků zrušit.

Zatímco v jedné části školy je teplo a studenti tam chodí v tričkách, druhá polovina žáků si nosí do školy termosky s horkým čajem. „Když tamy sedíme šest hodiny, tak je tady zima,“ uvedla studentka Lucie Krečmerová.

Teplotní rekord naměřili studenti 7.B 28. ledna. Tehdy tam měli 14,5 stupně. Dnes to bylo mnohem lepší - 18 stupňů.

Ředitel Gymnázia Havířova-Podlesí Karel Foniok sdělil, že vzhledem k tomu, že stížnost na teplotní podmínky ve třídách se dostala až na jednání zastupitelstva, pozvala škola hygieniky, aby provedli měření. Krajská hygiena ale při poslední kontrole v lednu větší problémy s chladem nezaznamenala.

Video Reportáž Lucie Křížkové
video

Reportáž Lucie Křížkové

„Učebny byly vytopeny na spodní hranici optima, to znamená na 20. až 21. stupnňů. Také chodby odpovídaly normám,“ uvedla vedoucí Oddělení hygieny dětí a mládeže Krajské hygienické stanice Karviná Marta Pryszczová. Podle studnetů ale měření dopadlo tak, jak dopadlo, protože hygienici přišli na kontrolu v pátek. „V pondělí je teplota úplně jiná,“ řekl student Vojtěch Horák.

Škola přitom na topení nešetří. Z tří milionů a sto tisíc korun na roční provoz spolkne teplo devět set tisíc, což je téměř třetina nákladů. Podle ředitele Fonioka je to problém mnoha podobných panelových škol. „Ráno, když přichází žácí do školy, uniká mrazivý vzduch do prostoru šaten a stoupá do vyšších pater. Tak se opravdu může stát, že je v některých třídách ve spodních patrech chladno,“ vysvětloval ředitel. 

Podmínky by mohlo zlepšit druhé kolo výměny oken. K tomu by mělo dojít už během letošního roku.