Janáčkovo divadlo rozezní zvuky alpských rohů

Brno – Dnes večer čeká Janáčkovo divadlo slavnostní koncert. V rámci projektu Švýcarské jaro tam zazní světová premiéra suity pro alpský roh, na který zahraje známý hornista Radek Baborák. Brněnská filharmonie tak nabídne možnost poslechnout si švýcarský národní hudební nástroj v doprovodu celého orchestru.

Dříve ho používali švýcarští pastevci, aby se dorozuměli se svými sousedy v rozlehlých alpských údolích. Dnes je z něj spíše turistická atrakce, která ovšem nezapadne ani v moderní vážné hudbě. Důkazem toho, že alpský roh má své místo i ve filharmonii, je dnešní světová premiéra nové skladby napsané právě pro hudební nástroj švýcarských pastevců. Na vzniku Suity pro lesní roh, alpský roh a orchestr, jak se skladba celým názvem jmenuje, se podíleli čtyři současní světoví autoři. Byli to francouzský modernista Charles Koechlin, švýcarský skladatel Jean-Luc Darabellay, český hornista Radek Baborák a česko-francouzský skladatel Jean-Gaspard Páleníček. Skladbu si objednal švýcarský dirigent dnešního koncertu Kaspar Zehnder.

Video Radek Baborák hovoří o alpském rohu
video

Radek Baborák hovoří o alpském rohu

Radek Baborák hovoří o alpském rohu

NO COMMENT: Hra na alpský roh

Kromě již zmíněné suity pro alpský roh se mohou návštěvníci dnešního koncertu těšit také na další dvě skladby spojené se Švýcarskem. Program zahájí předehra k opeře Vilém Tell od Giacchina Rossiniho. Poté zahrají brněnští filharmonici společně s Baborákem premiérovou suitu a celý program vyvrcholí symfonickou básní Alpská symfonie od Richarda Strausse. „Dramaturgie večera je švýcarská nebo řekněme alpská. První zazní Rossiniho předehra nebo spíše symfonická báseň oslavující krásy Švýcarska a odvahu jeho obyvatel. Potom přijde na řadu právě ona čtyřdílná suita. Poslední skladba Alpská symfonie není nijak zvlášť švýcarská, protože vznikla v Německu, ale popisuje autorův výstup na horský hřeben Alp. Je to geniální skladba ve smyslu hudebního popisu,“ uvedl dramaturg brněnské filharmonie Jiří Beneš.

Radek Baborák na zkoušce s brněnskou filharmonií
Radek Baborák na zkoušce s brněnskou filharmonií
Více fotek
  • Radek Baborák na zkoušce s brněnskou filharmonií zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4431/443036.jpg
  • Hornista Baborák hraje na alpský roh zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4430/442981.jpg
  • Zkouška brněnské filharmonie s alpským rohem zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4431/443033.jpg
  • Radek Baborák se svými hudebními nástroji zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4431/443047.jpg

Projekt Švýcarské jaro vznikl jako připomínka uznání samostatné České republiky Švýcarskou konfederací před dvaceti lety. Jedná se o multižánrový projekt, který má připomínat dlouhodobě dobré vztahy obou zemí. Akce budou probíhat až do konce měsíce března a mimo koncertů nabízí program i výstavy, workshopy nebo ochutnávky produktů gastronomie země helvétského kříže.

Alpský roh je dechový nástroj používaný švýcarskými pastevci původně k dorozumívání se na velké vzdálenosti. První písemné zmínky o něm jsou doloženy již ve středověku. Nejstarší známá skladba, kde roh hraje v doprovodu orchestru, pochází z roku 1755. Zmínky o podobných hudebních nástrojích najdeme i v historických pramenech ze Slovenska. Nástroj může být dlouhý až pět metrů a vydlabává se z borovicového dřeva, které je pak překryto vrstvou lýka.