Likvidace škod po Rudé armádě na Olomoucku se protahuje a prodražuje

Olomouc - Loni mělo být dokončeno vyčištění území, která zamořila Rudá armáda. Sanace se nejspíše o čtyři roky protáhnou kvůli krácení rozpočtu určeného na likvidaci škod. Ministerstvo životního prostředí hodlá v příštím období investovat dalších čtyřicet milionů korun, a to i do jedné z nejvíce znečištěných lokalit na Moravě – kasáren v Olomouci–Neředíně.

Sovětská vojska okupovala Česko 23 let. Ještě déle se bude stát s jejich pobytem vyrovnávat. Vojáci Rudé armády vylévali do půdy oleje i ropné látky. Sovětští vojáci využívali v Česku sedmdesát tři různě velkých území. Minimálně v šedesáti z nich zanechali ekologickou zátěž. Na některých místech jsou stopy okupantů vidět do dnes.

Stát už od roku 1991, kdy z republiky odešel poslední voják, vynaložil na sanaci skoro jednu a půl miliardy, například na kontaminované území ve Frenštátě pod Radhoštěm, Bruntále, nebo právě v olomoucké části Neředín. „Metoda je zajímavá, používá se mlékárenská syrovátka, která se nalévá do vrtů,“ vysvětloval vedoucí oddělení hospodářského rozvoje olomouckého magistrátu.

Video Reportáž Moniky Bezuchové
video

Reportáž Moniky Bezuchové

Likvidaci znečištění, které v Neředíně způsobili vojáci opravováním automobilů, zahájila firma vybraná ministerstvem už před šesti lety. Práce zatím stály kolem sedmi milionů korun. Hotovy měly být v roce 2011. v závěru sanace se však zjistilo další znečištění pod bývalým skladem barev. Aby mohly podobné areály využívat třeba firmy jako skladovací prostory, je třeba je navíc zasíťovat. V neředínských kasárnách by to představovalo investici kolem padesáti milionů.

„V Olomouci je pozemků určených pro podnikání nedostatek, takže zájem by určitě byl,“ míní Doležal z magistrátu. Prostory v areálu chce třeba i olomoucká Vědecká knihovna, která má už všechny despozitáře plné. „Řešením by byla adaptace jedné z budov,“ uvedl Miloš Korhoň z Vědecké knihovny Olomouc.

Podle ministerstva životního prostředí budou práce v Neředíně trvat ještě minimálně rok. Vše platí výhradně Česká republika. Rusko na likvidaci škod nikdy nepřispělo ani rubl.