Ostravští perinatologové patří mezi evropskou špičku

Ostrava - Ostravské perinatologické centrum, kde pečují o předčasně narozené děti, je podle údajů Evropská komise nejlepším v republice a řadí se i mezi dvacet nejlepších v Evropě. Osmdesát procent nedonošených dětí, které byly v jeho péči, žije bez vážného zdravotního hendikepu. Průměr v republice je asi o dvacet procent nižší.

Matýsek se měl narodit v dubnu, na svět ale přišel už koncem ledna. Porodní váha ukázala 950 gramů. Teď, po šesti týdnech, má téměř o kilo více. Rodiče za ním chodí každý den. 

Ostravští lékaři používají stejné přístroje jako kolegové v jiných centrech. Na jedno ale kladou obrovský důraz - nedonošené dítě musí se svou matkou navázat co nejdříve tělesný kontakt, a to i v době, kdy je napojeno na přístroje.

„Největší předností je to, že děti se už rodí v tomto centru. Ukazuje se, že první hodiny a minuty jsou naprosto zásadní pro celý další vývoj života jedince,“ uvedl primář Porodnicko-gynekologického oddělení ostravské fakultní nemocnice Ondřej Šimetka. Primářka neonatologie Renata Poláčková dodala, že v kategorii pod jeden kilogram přežilo osmdesát procent dětí, které měli v péči, bez závažného hendikepu.

Video Reportáž Ivy Bartoňové
video

Reportáž Ivy Bartoňové

A právě to zařadilo v hodoncení Evropské komise ostravské centrum na první místo v republice. Průměrně se to českým lékařům daří asi u šedesáti procent nedonošených dětí. A ještě jednu pozitivní zprávu mají moravskoslezští gynekologové. „Po několika letech byl rok 2012 první, kdy v regionu nezemřela v souvislosti s těhotenstvím a porodem ani jedna matka,“ řekl Šimetka.

Ostravští perinatologové loni pečovali o 113 dětí, které měly nižší porodní váhu než jeden a půl kilogramu. Matky si je obvykle odnesly domů v době kolem plánovaného termínu porodu.