Manželé z Potštátu čelí žalobě kvůli týrání bezmocné matky

Olomouc - U krajského soudu v Olomouci pokračovalo hlavní líčení s manželi z Potštátu na Olomoucku. Hrozí jim až dvanáct let za to, že týrali mužovu bezmocnou a nemocnou matku. Žili z jejího důchodu, nedávali jí najíst ani napít. Žena loni na jaře skončila v kritickém stavu v péči lékařů. I přes odbornou pomoc však zemřela.

Dvaašedesátiletou matku Zdeňka Hostaši nechávali v nevytopené místnosti, přestože venku mrzlo. Nepomáhali jí s osobní hygienou, nedávali jí utišující léky, přitom byla po mozkové mrtvici. Oblečení, které jí zčásti vrostlo do odumřelých tkání, z ní strhávali násilím.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Hostašovi bydleli kousek od potštátského náměstí. Podle tamních lidí ven moc nevycházeli. Ženu měli podle obžaloby týrat od loňského ledna, do nemocnice se dostala až v polovině března. Podle soudních znalců jsou oba obžalovaní silně závislí na alkoholu.

V loňském roce bylo v Olomouckém kraji nahlášeno celkem 39 případů domácího násilí páchaného na seniorech. Podle odborníků je ale skutečné číslo mnohem vyšší, lidé se totiž bojí s týráním svěřit.