Flemmichova vila v Krnově je kvůli havárii mimo provoz

Krnov - Flemmichova vila v Krnově osiřela, je zavřená kvůli havárii vody. Ta poničila nejen běžné vybavení jako počítače nebo botníky, ale i cenné repliky historických podlah. Pracovníci muzea se teď snaží budovu co nejrychleji vysušit, aby se mohlo začít s prvními odhady škod.

Prasklá přívodní hadička k toaletám v úklidové místnosti zavřela krnovskou Flemmichovu vilu. Voda protekla stropy a poškodila vybavení i historické prvky. Návštěvníky proto teď vystřídaly vysoušeče.

„Viditelné jsou protečené stropy i stěny, teď čekáme, co udělá podlaha, která je replikou té původní dřevěné,“ uvedla ředitelka Městského informačního střediska Krnov Kateřina Lindovská

Zavření vily znamená také dočasný konec výstav. Fotografie a historické klobouky jsou teď v krabicích a čekají na odeslání původním majitelům. Škody jsou patrné i na nich. „Řešíme to jako pojistnou událost, protože jsme na toto pojištěni,“ doplnila ředitelka.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

Veřejnosti se rezidence krnovského textilního továrníka Theodora Flemmicha zpřístupnila před necelými dvěma lety po rekonstrukci, která ji měla vrátit do původní podoby. Závada ale vznikla v té části domu, které se rekonstrukce nedotkla.

Jaká bude nakonec výše škod, to zatím nikdo neodhadl. U exponátů se musí nejprve vyčíslit jejich historická hodnota, škody na budově začnou posuzovat odborníci nejdříve za dva týdny.