Zeman na Hrad, přáli si lidé z Karviné, někteří dnes byli u toho

Karviná, Praha - Dnešní inauguraci nového prezidenta republiky Miloše Zemana prožívalo vzrušeně a radostně mnoho lidí z Moravskoslezského kraje. Zeman tam měl ve volbách největší podporu, a vůbec nejvíce voličů měl v Karviné, kde heslo Změna na Hrad znělo vřele a často. Vděčný prezident své fanoušky pozval na hrad, aby slavnostní okamžik prožívali s ním. Autobus s jeho příznivci a sympatizanty proto vyrazil v noci na dnešek i z Karviné.

 „Vzal jsem si na to dovolenou. Chci být u toho,“ říká čtyřiadvacetiletý Lukáš Švéda, který v Karviné silně podporoval Zemanovu předvolební kampaň. Autobusový zájezd organizovala učitelka Ludmila Večerková.

A se Zemanovci vyrazila na hrad i ostravská redaktorka Marta Pilařová. „Autobus vyjel z Karviné, další lidi nabíral v Radvanicích a v Ostravě, poslední dva nastoupili v Brně. Tím se autobus zaplnil,“ uvedla Pilařová. Na pouť z Karviné do Prahy tedy vyrazilo celkem 42 lidí. Převažovaly mladší ročníky, nejstarší byl dvaasedmdesátiletý muž. Atmosféra byla poklidná.

Zemanovi příznivci na Pražském hradě
Zemanovi příznivci na Pražském hradě

„Lidi spali, nebo si povídali. Měli na sobě zemanovské šály, placky a trikolory. Vypadali trochu jako fotbaloví fanoušci, ale hesla neprovolávali,“ popisovala. Do Prahy skupina dorazila už před osmou hodinou ráno, takže na inauguraci, která začala v 10 hodin, měli dost času se dostat. Protože do Vladislavského sálu by se všichni nevešli, vyhradil jim nový prezident třetí hradní nádvoř. Ostatní veřejnost zůstala před branami Pražského hradu. Příznivci z regionů mohli na nádvoří sledovat slavnostní akt na obrazovce.

Na ceremoniál se dívali v televizi i ostatní Zemanovi fanoušci z regionu, kteří se do Prahy nevypravili. „Zamana jsem si za prezidenta fakt přál. Mám opravdu radost a jsem z toho skoro dojatý,“ říká taxikář z Ostravy, který uvedení Zemana do úřadu sledoval v restauraci v Nádražní ulici.

Příznivci Miloše Zemana na Hradě
Příznivci Miloše Zemana na Hradě