Začal první benefiční koncert pro pozůstalé a raněné ve Frenštátu

Frýdlant nad Ostravicí - První benefiční koncert pro pozůstalé a zraněné po tragickém výbuchu ve Frenštátu dnes uspořádal učitel základní umělecké školy v nedalekém Frýdlantu nad Ostravicí Ivo Sanitera. Je to člověk, který už v minulosti takovým činem přispěl Japonsku zasaženém vlnou tsunami nebo Haiťanům po zemětřesení. Přes sociální síť svolal desítky umělců z celého okolí a tisíce lidí.

Dům Iva Sanitera je od Frenštátu vzdálený jen pár kilometrů. Město navštěvuje často. Má tam svou oblíbenou kavárnu a spoustu přátel. „Je to hrozná tragédie. Když se to stalo, tak mě to samozřejmě okamžitě napadlo,“ uvedl Ivo Saniter, který nakonec oslovil přes 30 tisíc uživatelů sítě Facebook a dvě desítky interpretů. Lidé zadarmo pomáhali třeba tisknout plakáty.

„Byli jsme rádi, protože pro nás jako pro kapelu je to jediný způsob, jak můžeme vyjádřit podporu a pomoc lidem, kteří jsou ve velice těžké situaci,“ uvedl zpěvák skupiny Windy Vadim Pekárek.

Ivo Saniter se opět přesvědčil, že lidé jsou velmi solidární. „Jsou schopni se semknout. A hudba je krásný prostředek, který lidi stmeluje,“ uvedl iniciátor koncert.

Pro ředitelku tamní Základní umělecké školy Leoše Janáčka Karlu Stiborkovou má koncert i velký osobní význam. „Ve Frenštátě bydlím, ale hlavně, jedna moje kamarádka tuto tragédii nepřežila, druhá byla velice nemocná. Její přítel je stále ještě v nemocnici,“ uvedla ředitelka.

Koncert ve Frýdlantu není jediný, který podpoří pozůstalé a raněné z Frenštátu. Severočeská Chrastava, které před dvěma lety po ničivých povodních Frenštát vypomohl finančním darem, chystá benefiční koncert 13. března.

„Je moc dobře, že se konají tyto akce i v jiných městech, protože Frenštát je už třetí týden plný smutku. A pravda je, že když se taková akce koná v jiném městě, než v tom, které bylo postiženo, je šance, že přijde více lidí,“ řekl ředitel Městského kulturního střediska Frenštát pod Radhoštěm Marián Žárský. Samotný Frenštát pořádá benefici 22. března. Z původně zamýšleného dvouhodinového koncertu bude nakonec šestihodinový program.

Video Reportáž Kristíny Kačmarské
video

Reportáž Kristíny Kačmarské