Chátrající nádražní budovy se mohou stát kulturními památkami

Ostrava, Havířov - Nádraží v Havířově a v Ostravě Vítkovicích můžou získat status  kulturní památky. Přezkoumání stavu budov ze šedesátých let dvacátého století nařídila ministryně kultury. Vyhověla tak občanskému sdružení Důl architektury, které za záchranu nádraží v Havířově bojuje už několik let. Nařízení ministryně přišlo těsně před demolicí budovy, kterou plánovaly České dráhy a město Havířov na jaro. 

Původní rozhodnutí ministerstva z roku 2011 znělo jasně. Obě budovy jsou ve špatném stavu a jejich architektonická hodnota nestačí na to, aby se staly kulturními památkami. Sdružení architektů ale dodalo ministerstvu nové nezávislé posudky.

Video Reportáž Lucie Křížkové
video

Reportáž Lucie Křížkové

Podle Lucie Chytilové, architektky ze sdružení Důl architektů, je celá budova architektonicky výjimečná. Pro bruselský styl, ve kterém jsou obě budovy postaveny, je typické kombinování strohého funkcionalismu a geometrických hříček se silným výtvarným účinkem.

Rozhodnutí ministerstva překvapilo majitele obou budov - České dráhy i město Havířov. Společně už totiž požádali o dotaci Evropskou unii na přestavbu nádraží, které chtějí z velké části zbourat a nahradit novou menší budovou.

„České dráhy mohou získat na rekonstrukci až 58 milionů korun a město Havířov také až 58 milionů korun z dotačního programu. Bude-li objekt nádraží a přilehlých prostor památkově chráněn, veškeré práce budou pozastaveny. Domnívám se, že z dotací rekonstrukce realizována nebude,“ uvedl Milan Ševčík, tajemník primátora.

České dráhy se chtějí všemi zákonným prostředky bránit.

Stav budovy budou zkoumat zástupci odborné veřejnosti, ministerstva kultury a Národního památkového ústavu. Výsledek oznámí do dvou měsíců.