Hostinou oslavili Bílovičtí Velikonoce

Bílovice (Uherskohradišťsko) - Křesťané dnes slaví největší duchovní svátek v roce. Na Boží hod velikonoční se uskutečnila slavnostní mše mimo jiné i v Bílovicích na Uherskohradišťsku. Lidi neodradil ani sníh a nechali si požehnat jídlo, které společně snědli.  

Tak bílé Velikonoce zažili v Bílovicích jen pamětníci. Údajně tady na Velikonoce sněžilo naposledy v šedesátých letech. Sníh ale místním lidem slavnostní náladu nezkazil. V církevním kalendáři totiž dnešek značí nejdůležitější svátek roku. „Dnes prožíváme velkou radost ze vzkříšení pána,“ znělo z úst bílovického faráře. Kostel byl při příležitosti tak významného dne slavnostně vyzdoben a v jeho středu hořel paškál - velká velikonoční více.

Velikonocemi končí pro křesťany čtyřicetidenní půst. Kněz proto požehnal i pokrmům, které si lidé donesli. Potraviny poté obyvatelé Bílovic snědli při společné hostině, připomínající biblickou hostinu zvanou agape. „Bude se podávat jednoletý pečený beránek spolu s nekvašeným chlebem, “ uvedl Milan Trojek.

Video NO COMMENT: Slavnostní mše v Bílovicích
video

NO COMMENT: Slavnostní mše v Bílovicích

Protože je agape výrazem vzájemnosti, lidé se po mši setkali ještě jednou. A žertovali na téma počasí. Letošní Velikonoce jim totiž připomínaly jiný významný církevní svátek. „Jako na Vánoce,“ smál se Petr Hlaváček.