Od Le Corbusiera po Kaplického. Ostrava reflektuje festival architektury

Ostrava - Kurátoři Kabinetu architektury ostravské krajské galerie reflektují Mezinárodní festival architektury, designu a umění Architektura 2013. Společně se Spolkem pro ostravskou kulturu připravili tři výstavy. Galerie výtvarného umění v Ostravě otevírá expozici Le Corbusier/Chandigarh, kterou představí výjimečné dílo mezinárodně uznávaného genia architektury. Další výstava přiblíží rodáka z Klimkovic Radima Ulmanna, architekta a designéra divadla. Třetí soubor přinese návrhy světových koncertních síní.

„Je málo tvůrců, kteří v některém uměleckém oboru ovlivnili svou epochu tak výrazně, jak to učinil v architektuře 20. století právě Le Corbusier,“ uvedl organizátor výstavy Tomáš Goryczka. Dodal, že ostravská prezentace se soustředí na Chandigarh, nové hlavní město indického státu Paňdžáb, které vzniklo na zelené louce.

Výstava nazvaná Nábytek pro historická divadla seznámí návštěvníky s prací architekta a designéra Radima Ulmanna, který je autorem řady návrhů prototypů zařízení českých divadel. Pro přední česká historická divadla, například pro Stavovské divadlo v Praze, navrhoval parafráze sedadel z původních interiérů. A navrhuje také vybavení pro současná divadla, například Klimešova divadla v Mostě nebo interiéru Divadla Jiřího Myrona. Expozice představí Ulmannovy divadelní projekty včetně technicky nejdokonalejšího zařízení příležitostného hlediště v Ledeburských zahradách pod Pražským hradem.

Nábytek pro historická divadla
Nábytek pro historická divadla
Více fotek
  • Nábytek pro historická divadla autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2941/294008.jpg
  • Ledeburská zahrada zdroj: Wikipedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/29/2834/283362.jpg
  • Nábytek pro historická divadla autor: Vít Šimánek, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/30/2941/294010.jpg

Třetí výstava se jmenuje Architektura znějící hudbou, která představí návrhy koncertních síní. „Výstava představí soubor fotografických koláží, které přibližují na čtyřicet reprezentativních objektů zasvěcených hudbě z celé světa,“ řekl Tomáš Goryczka. Dodal, že expozice bude doplněna o modely a projekty Evy Jiřičné a Jana Kaplického. „Česká premiéra výstavy je skromným příspěvkem i inspirací k opakujícím se diskuzím o zřízení samostatného sídla pro Janáčkovu filharmonii Ostrava,“ dodal Goryczka.

Výstava koncertních síní bude otevření do 26. května, práci Le Corbusiere a Ulmanna si mohou zájemci prohlédnout do 12. května. Mluvčí galerie Jana Šrubařová doplnila, že další výstavy v rámci festivalu Architektura 2013 budou v Ostravě k vidění také ve Výstavní síni Sokolská 26, v Ostravském muzeu, Antikvariátu a klubu Fiducia, Galerii Cooltour, Slezskoostravské galerii, Galerii Kruh, Knihovně města Ostravy, v Domě knihy Lilbrex a v budově Otazník společnosti Intoza.

Video Festival Archikultura 2013
video

Festival Archikultura 2013