Dlouhá zima může ublížit ptákům

Přerovsko a Olomoucko - I přes vydatné sněžení a teploty, které se v posledních dnech pořád drží kolem nuly, se na Přerovsku a Olomoucku objevili první čápi. Podle ornitologů pravděpodobně ještě tolik sněhu nikdy neviděli. Pokud se ale v nejbližších dnech neoteplí, můžou mít problém s hledáním potravy a hrozí, že by mohli uhynout.

 

Čáp na zimu odlétá do střední a jižní Afriky kvůli tomu, aby se vyhnul mrazivému počasí a sněhu. K nám se běžně vracívá na přelomu března a dubna. Správný čas pozná podle toho, že se začnou prodlužovat dny. Kdyby ale tušil, jaké je tady počasí, pravděpodobně by na jihu ještě zůstal.

Video Reportáž Martiny Tlachové
video

Reportáž Martiny Tlachové

Podle ornitologů někteří ptáci vidí sníh poprvé, protože se s ním určitě po cestě nesetkali. Zima jim bude, ta jim ale tolik nevadí. Horší je hlad. Když nenajdou potravu, mohli by uhynout. Živí se totiž hlavně hmyzem nebo obojživelníky a ti zatím nejsou. Zbývá jim proto lovit myši nebo hraboše na polích. Ti jsou ale často pod sněhem.

Na Přerovsku hnízdí zhruba dvacet čapích párů. Zatím jich sem z Afriky přiletěla ani ne polovina. U Bečvy v Přerově dnes pozorovatelé viděli i první jarní vlaštovku. Další by měly přiletět až koncem dubna.

U Bečvy v Přerově už se objevili i další poslové jara – konipasi. Problém ale mají všichni stejný. Kvůli sněhu a zimě je bude brzy trápit hlad.