V kraji jsou špatné rozptylové podmínky, nejhorší stav je v Ostravě-Radvanicích

Ostrava – Špatné rozptylové podmínky opět trápí značnou část Moravskoslezského kraje. Imisní limit 50 mikrogramů na metr krychlový je překročen na většině měřicích stanic v regionu. Hodinové koncentrace polétavého prachu jsou vysoké, meteorologové proto v převážné části regionu označují situaci za špatnou.

Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se dnes ráno pohybovaly v rozmezí od 41 do 94 mikrogramů na metr krychlový. Pod imisním limitem zatím byly z 16 měřicích stanic čtyři. Nejvyšší naměřené koncentrace byly v Ostravě-Radvanicích. „Předpokládáme, že v Moravskoslezském kraji budou průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu většinou mírně překračovat imisní limit,“ uvedli meteorologové. Krátkodobé koncentrace ostatních měřených škodlivin jsou podlimitní.

Také podle aktuálních hodinových koncentrací polétavého prachu meteorologové situaci na více než polovině stanic označují za špatnou.

Například v Českém Těšíně na Karvinsku bylo mezi šestou a sedmou ranní hodinou naměřeno 170 mikrogramů na metr krychlový.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v zemi i Evropě. Špatné rozptylové podmínky jsou v regionu na podzim a hlavně v zimě.