Dokument Po Jantarové stezce zachycuje proměny unikátních Dolních Vítkovic

Praha - Unikátní průmyslový areál Dolních Vítkovic v Ostravě bude zase slavnější. Režisérka Jana Chytilová natočila o tomto fenomenálním prostoru hodinový dokument Po Jantarové stezce. Včera měl premiéru v pražském kině Lucerna. Dokumentaristka Chytilová spolu s kameramanem Miroslavem Vránkem tři roky mapovala proměnu vysokých pecí, plynojemu, energetické ústředny. Pátrala také v minulosti.

„Byla skoro u všeho, co se v Dolních Vítkovicích od začátku jejich oživení a proměny dělo. Chodila na kontrolní dny, kde se hádali stavbaři, týdny trávila ve vítkovickém archivu a probírala se historickými materiály, mluvila s architekty, dělníky,“ líčil šéf strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group a autor celé proměny Dolních Vítkovic. Chytilová zaznamenala také koncert Jaromíra Nohavici v Gongu nebo odhalení obrazu svatého Václava. „Ze sedmdesáti hodin materiálu vzniklo 52 minut, které opravdu stojí za to,“ pochvaluje si Světlík.

Jana Chytilová, která natočila mimo jiné dokumenty o Lukáši Pollertovi, Chantal Poullain, Alfonsi Muchovi, o skupině Plastic People of the Universe a dalších zajímavých lidech a fenoménech, přiznává, že zpočátku si nebyla jista tím, co má ve Vítkovicích dělat. „Výrobě železa nerozumím, jsem totálně humanitní typ. Zlom nastal, když jsme s kameramanem Vránkem, s Josefem Pleskotem a Janem Světlíkem vkročili malými dvířky do plynojemu, který byl tehdy nasvícený jediným provizorním světlem. Viděli jsme poprvé ten monumentální prostor, slyšeli ozvěnu. Byl to neuvěřitelný zážitek,“ vzpomíná režisérka.

Vítkovické železárny
Vítkovické železárny
Více fotek
  • Vítkovické železárny zdroj: www.parostroj.net http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/534/53340.jpg
  • Jan Světlík autor: Jan Zátorský, zdroj: ISIFA/Lidové noviny http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4427/442624.jpg
  • Josef Pleskot autor: Tomáš Souček, zdroj: denik.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/46/4547/454676.jpg
  • Filharmonici v Gongu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/45/4425/442497.jpg

Dokument začíná rokem 1828, kdy byly založeny Vítkovické železárny. Už tehdy vznikl v Evropě unikátní prostor, na kterém se vedle sebe těžilo uhlí, vyráběl koks i surové železo. Autorka filmu sleduje rozvoj továrny, to, jak kolem rostlo město, zachycuje konec výroby před 170 lety, prohlášení areálu Národní kulturní památkou a Evropským dědictvím. „Dědicové z toho zpočátku neměli mnoho radosti. Postupně ale připravili grandiózní projekt, který vyvedl největší industriální památku v Česku ze slepé uličky,“ připomenula mluvčí vítkovických strojíren Eva Kijonková.