Olomoučtí chovatelé se pyšní vzácným mládětem mravenčníka

Olomouc – V olomoucké zoologické zahradě se narodilo vzácné mládě mravenečníků čtyřprstých. Pod dohledem chovatelů přišla v polovině března na svět samička, která dostala jméno Tequila. Olomoučtí chovatelé jsou jediní v Česku i na Slovensku, kterým se daří mravenečníka čtyřprstého úspěšně rozmnožovat.

„Tequila přibírá dvacet gramů denně. Maminka je zkušená a pečuje o ni svědomitě. Za zhruba měsíc je začneme spojovat s ostatními členy skupiny. Prozatím malou hlídáme, aby se nevydala po větvích, ze kterých by se jí samotné dostávalo obtížně,“ řekla ošetřovatelka Hana Dostálová.

Samička Tequila je šestým mládětem mravenečníka, které se narodilo v olomoucké zoo, a třetím potomkem chovného páru mravenečníka Darta a jeho partnerky Tary. Zoologická zahrada nyní chová devět mravenečníků velkých a čtyřprstých.

Mravenečník velký
Zdroj: http://zoo-olomouc.cz

Mravenečník čtyřprstý se vyskytuje v Jižní Americe od Venezuely a Trinidadu až po severní Argentinu, jižní Brazílii, Paraguay a severní Uruguay až do nadmořských výšek 2000 m. Obývá lesní i křovinaté biotopy. Díky svému ovíjivému ocasu výborně šplhá, ale pohybuje se obratně i na zemi. Aktivní je hlavně v noci a za soumraku, ve dne se ukrývá v dutinách. Živí se hlavně termity a mravenci, požírá i jiný hmyz.

Odchov mravenečníků v zajetí je velmi obtížný, protože jim chybí termiti. Chovatelé je složitě nahrazují mletým masem s vejci, hmyzem, banány, jogurty a ovesnými vločkami. Nesnadné je také sestavit chovný pár a vytvořit mu vhodné podmínky, které panují v tropických pralesích. Loni se v Evropě narodila pouze dvě mláďata mravenečníka, přičemž jedním z nich byla olomoucká samička Elie.

Mravenečníky olomoucká zoo chová od roku 2003. První mládě v jejím jihoamerickém pavilonu přišlo na svět až po třech letech chovu, přičemž otcem byl opět mravenečník Dart. Budoucího otce museli tehdy ošetřovatelé před porodem od samice oddělit, což se mu příliš nezamlouvalo. Utekl z klece a toulal se po okolí.

„Prvními nositeli zpráv o jeho výskytu se stali obyvatelé blízkých Samotišek, kteří ho viděli hrát si na hřišti s dětmi. Jeho výlet se nakonec protáhl na týden. Z dětského hřiště se vydal rovnou na golfové, do několik kilometrů vzdálené Vésky. Po návratu se ale své otcovské role ujal příkladně,“ řekla mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Olomoucká zoo chová 354 druhů zvířat, jejichž celkový počet je 1861. Zoologická zahrada na Svatém Kopečku patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji.