Krajský soud zprostil šéfa základny viny v případu autolékárniček

Zlín - Krajský soud ve Zlíně zprostil obžaloby bývalého velitele Základny zdravotnického materiálu v Bystřici pod Hostýnem Jiřího Pláška za údajné pochybení při nákupu autolékárniček pro armádu. Kroměřížský okresní soud mu přitom v listopadu uložil rok vězení s dvouletým podmíněným odkladem. Plášek vinu odmítl a jeho odvolání dnes krajský soud vyhověl. Rozsudek je pravomocný.

Podle obžaloby muž potvrdil převzetí celé objednávky, autolékárničky a defibrilátory byly ale dodány se zpožděním. Údajně tak ošidil stát o smluvní pokutu za prodlení 362.001 Kč.

Plášek připustil pouze porušení armádních předpisů, trestný čin prý ale nespáchal. Za porušení povinnosti při správě cizího majetku a zneužití pravomoci úřední osoby mu hrozilo šest měsíců až tři roky vězení, peněžitý trest i zákaz činnosti. Plášek tvrdil, že kdyby upozornil na nedostatky, zakázka by byla zrušena, do konce roku by se už nestihlo vypsat nové výběrové řízení a armáda by o vybavení přišla. Ministerstvo obrany vypsalo zakázku za 15 milionů Kč.

Její součástí byly i lékárničky, jimiž měla být auta vybavena podle nových předpisů platných od 1. ledna 2011. Materiál měl do 30. listopadu 2010 převzít na bystřické základně její velitel. Z celkem více než sta položek bylo dodáno vše až na lékárničky a defibrilátory. Nedodané zboží za 9,8 milionu Kč však tvořilo dvě třetiny hodnoty zakázky. Celkem 5500 lékárniček do osobních aut, 3000 lékárniček do nákladních vozů a 30 defibrilátorů firma nepřivezla najednou, ale postupně. Poslední dodala 17. ledna 2011, tedy 48 dnů po termínu.

Podle obžaloby ale Plášek přesto podepsal předávací protokol a zahájil fiktivní reklamační řízení, čímž pozdější dodávku umožnil. Pražská firma Cheirón, jež byla dodavatelem zakázky, během trestního řízení smluvní pokutu uhradila. Podle Pláška tak nevznikla žádná škoda. Trestní oznámení ve věci podala předloni inspekce ministra obrany, která od ledna 2011 vyšetřuje i zadávání dalších zakázek na bystřické základně. Plášek stál v jejím čele od roku 1994, zproštěn funkce byl předloni v lednu.