Fakultní nemocnice v Ostravě se připojila k prevenci při příležitosti Dne hlasu

Ostrava - Dnešek je světovým dnem hlasu. Lidé si proto mohli nechat zdarma vyšetřit své hlasivky a vyloučit tak třeba čím dál častější nádorové onemocnění. Fakultní nemocnice Ostrava se k tomuto dni připojila podruhé. 

Připomenout, jak je důležitá prevence, to je hlavní myšlenka Dne Hlasu, ke kterému se dnes připojily nemocnice po celé republice. A právě prevence zachránila život Josefu Stolarikovi. Koncem roku 2009 nemohl chvílemi mluvit, dusil se, dávil a měl velké dýchací problémy. Lékaři mu diagnostikovali rakovinu hrtanu. Teď už je čtyři roky zdravý a na doporučení lékaře se kvůli špatnému ovzduší přestěhoval z Frýdku Místku na venkov.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Právě znečištěný vzduch a špatná životospráva je jedním z důvodů, proč se nádorové onemocnění hrtanu vyskytuje na severu Moravy častěji, než jinde v republice.

„Každoročně nádorů přibývá. V našem regionu to nepochybně souvisí s tím, jak lidé žijí. Jsou známy jasné příčiny, které souvisí s nádorem. Je to kouření a pití tvrdého alkoholu,“ uvedl Pavel Komínek, přednosta ORL kliniky, Fakultní nemocnice Ostrava.

Bezplatné vyšetření se provádí pomocí zvětšovací videolaryngoskopie, je neinvazivní a bezbolestné.

Čekárna foniatrické ambulance byla od rána úplně plná. Jen během prvních dvou hodin se přišlo nechat vyšetřit přes třicet lidí. Jedno vyšetření trvá zhruba pět až deset minut.

Kromě zdravé životosprávy doporučují lékaři ještě jedno. Pokud někdo trpí chrapotem déle než tři týdny, s návštěvou lékaře by neměl váhat. Často totiž může být jediným příznakem nemoci.