Soud v Jihlavě znovu projednává údajné vyděračství expolicisty Foltýna

Jihlava – Okresní soud v Jihlavě pokračuje v projednávání údajného vydírání, kterého se měl dopustit bývalý elitní policista a šéf policejní skupiny Delta tým Martin Foltýn. Podle žalobce spolu s komplicem na objednávku podnikatele Romana Motičáka zastrašoval důležitého svědka v kauze podvodů s pozemky. Muži mu dokonce zapálili domovní dveře. Dnes u soudu zazněly závěrečné řeči, vynesení verdiktu soudce odročil na květen.

Obhájci obžalovaných dnes trvali na provedení revizního posudku pachových stop a také na vytvoření nového posudku zbraně. To ale soudce odmítl s tím, že „na otázky obhajoby bylo řádně odpovězeno“.

Žalobce ve své závěrečné řeči požadoval pro bývalého elitního policistu Foltýna a podnikatele Motičáka osmileté tresty, pro komplice Zapletala navrhl podmínku. „Poškozený Kucharovič podrobně útoky popsal a v jeho výpovědi nejsou rozpory. Martin Foltýn svým jednáním naplnil skutkovou podstatu vydírání, loupeže a nedovoleného odzbrojování,“ řekl státní zástupce.

Foltýnův obhájce Radek Ondruš zpochybnil důkazy, které žaloba předložila. Při uvažování o výši trestu by podle něj soud měl vzít v potaz především to, že jde o bývalého policistu. „Není schopný se sám úkolovat a posoudit jemné hranice toho, co je a co už není přípustné. Od čtrnácti let je v uniformě, vyrostl ve skleníku. Poté, co musel odejít od policie, se u něj rozvinul posttraumatický syndrom. Kdyby systém fungoval jako v zahraničí, tak se nic takového nestalo. Ať je potrestán za to, co spáchal, ale ať je přihlédnuto k okolnostem,“ uvedl Foltýnův obhájce.

„Jsem si vědom toho, že jsem porušil zákon. To, že tu stojím, je mou velkou prohrou. Tím, že jsem chtěl vzít dobro do svých rukou a poškodil nevinného člověka, jsem vše zahodil,“ uvedl ve své řeči Foltýn.

Foltýnovo vystoupení dnešní projednávání ukončilo. Soudce jednání ukončil s tím, že verdikt vynese na začátku května.

Státní zástupce obžaloval z vydírání bývalého elitního policistu Martina Foltýna, jeho komplice Zdeňka Zapletala a také podnikatele Romana Motičáka, na jehož popud údajně k zastrašování docházelo.


Foltýn s komplicem hodili před dům svědka nefunkční granáty

Někdejší jihomoravský policista Martin Foltýn a jeho komplic Zdeněk Zapletal se podle žalobce pokoušeli brutálními praktikami přesvědčit veterináře Luboše Kucharoviče z Jihlavska ke změně výpovědi. Kucharovič byl totiž důležitým svědkem v kauze podvodů s pozemky, v níž byl hlavním obžalovaným podnikatel Roman Motičák.

„Vůči panu Kucharovičovi byly spáchány celkem tři útoky. V prvním případě měli útočníci poškozeného vylákat na opuštěné místo a tam jej za použití násilí a slzného spreje nutit k tomu, aby uhradil svoje údajné dluhy vůči obviněnému Romanu Motičákovi. Ve druhém případě muži do poštovní schránky vložili výhružné dopisy a na balkon a ke dveřím domu mu hodili nefunkční granáty,“ popsal jihlavský státní zástupce Ivo Novák.

Vydíraný svědek Luboš Kucharovič

„Samozřejmě, že jsem měl strach o život. Když vás v noci vezou spoutaného, s hlavou zalepenou lepící páskou, tak co si můžete myslet. Buď to přežiju, nebo ne.“


Nátlak vyvrcholil v září 2011, kdy pachatelé zapálili vchodové dveře Kucharovičova domu. Vydíraný svědek byl ale v té době pod policejní ochranou, zásahová jednotka tak okamžitě útočníky pozatýkala. Foltýnova obhajoba stavěla na tom, že se Foltýn účastnil pouze jedné ze tří akcí.