Razii kvůli dotacím v bohumínské firmě unikl majitel firmy

Bohumín - Firma, kde zatýkali protikorupční policisté je z Bohumína a patří podnikateli Radomíru Prusovi. Soudce už poslal do vazby dva ze tří manažerů Prusovy firmy za dotační podvod za 315 milionů korun. Při zatýkání policistům nepodařilo najít právě Radomíra Pruse. Podle informací České televize odjel do zahraničí. Firma Excelsior Group patří mezi největší hráče na recyklaci plastů v Evropě.

Blesková razie ve firmě Excelsior Group v Bohumíně kvůli státním dotacím skončila jinak, než policisté chtěli. V poutech sice odvedli dva manažery firmy a jejich obchodního partnera  z Karviné, majitel firmy Radomír Prus ale chyběl. Excelsior Group patří mezi největší příjemce dotací v zemi. Před měsícem o tom Radomír Prus mluvil v České televizi. Tehdy uváděl, že si mohli dovolit postavit dražší a propracovanější technologie.

Video Reportáž Jiřího Loučky
video

Reportáž Jiřího Loučky

O důvodech, proč se kriminalistů zatím nepodařilo Radomíra Pruse zatknout  a obvinit, policisté nechtějí mluvit.

Informace o tom, kde je teď Radomír Prus se rozcházejí. Podle jedné z verzí odletěl i s přítelkyní na plánovanou dovolenou na Seychely. Podle druhé verze je na pracovní cestě v Polsku, kde má pobočku firmy.

Pokud Radomír Prus nedorazí v příštích dnech zpátky do Česka, budou ho policisté stíhat jako uprchlého a zároveň požádají soud o mezinárodní zatykač.

Radomíra Pruse chce státní zástupce dostat před soud za údajné podvody se státními dotacemi. Jde o 315 milionů korun, které v letech 2007 až 2011 přitekly do Prusovy firmy. Část dotačních prostředků byla použita jinak, než měla. To bude předmětem dalšího vyšetřování.

Evropská unie podle zjištění kriminalistů přišla o téměř 270 milionů korun a Česká republika o přibližně 47 milionů korun.