Uničovská listina je na tři dny k vidění na oslavách jubilea města

Bruntál - Tři dny si mohou lidé v Bruntále prohlédnout historický originál tzv. Uničovské listiny. Pergamen potvrzující založení města Uničov půjčil olomoucký archiv. I když je primárně určen jinému městu, Bruntál z něj vyvozuje datum svého vzniku.

Tento středověký dokument vydal král Přemysl Otakar I. ve 13. století a podle něj se dnes určuje stáří dvou měst – Uničova a Bruntálu.

Video Reportáž Květy Gebauerové
video

Reportáž Květy Gebauerové

„Byla vydána roku 1223 a je tam první písemná zmínka o Bruntálu. Bruntál je o něco starší,“ uvedl Josef Cepek, historik z Městské expozice Bruntálu.

Privilegium bylo vydáno v Brně a je sepsáno latinsky, jak bylo tenkrát zvykem. Uděluje městu privilegium řídit se právem magdeburským a spravovat se stejnými právními zvyklostmi jako město Bruntál.

Originál listiny si lidé budou moci prohlédnout až do neděle. A třeba ji porovnat s kopií, kterou město nechalo vyrobit.

Výstava je součástí oslav jubilea města. Tento týden je věnován právě historickým zajímavostem. Zájemci se už mohli podívat do zámeckého podzemního krytu nebo na expozici mlýnského náhonu. Připraveny jsou i další akce, jako je dojezd Závodu míru přímo v Bruntále nebo Muzejní noc spolu s výstavou zaměřenou na osmisté výročí města. Nepochybně tou nejdůležitější součástí oslav budou červnové Dny města.

Poslední akcí historického týdne bude víkendová komentovaná prohlídka budovy bývalého arcibiskupského chlapeckého semináře.