Steinbeck má co říct i k současné krizi

Zlín - I z malých nevinností může vzejít velké zlo, které v jedné vteřině dokáže zhatit všechny sny. Hra O myších a lidech vznikla podle stejnojmenného Steinbeckova románu. Literární klasika má podle tvůrců z Městského divadla Zlín co říct divákům i dnes, proto divadlo zařazuje drama od 20. dubna na svůj repertoár.

Knihu O myších a lidech adaptoval do divadelní hry sám její autor, spisovatel John Steinbeck. Literární předlohu napsal v roce 1937 a vychází v ní z období hospodářské krize 30. let 20. století. "Třicátých let se nijak striktně nedržíme, hra je nadčasová a aktuální i dnes, v době současné krize. Otevírá například problém nezakotvenosti, nekonečného přesouvání se za prací, nesnášenlivosti a předsudků, ale i eutanázie," domnívá se režisér Ivo Krobot.

Hra je příběhem dvou námezdních dělníků, kteří spolu putují od ranče k ranči a dají se najímat na práci, která je momentálně potřeba. Lennie je hromotluk s neskutečnou silou, širokého srdce, ale trošku mdlého rozumu. George má všech pět pohromadě a o Lennieho se stará. Spolu mají jeden sen – žít na vlastním ranči, starat se o králíky a být vlastními pány. Ale jejich křehký sen se rozpadá.

O myších a lidech
O myších a lidech

Drama O myších a lidech vypráví o přátelství, snech a touhách, nesnášenlivosti a předsudcích, zabedněnosti i naivní bezelstnosti. „Je to příběh strhující, plný emocí, má prvky detektivky a nepostrádá ani erotické napětí,“ upozorňuje Krobot.

Zlínská scéna se podle slov umělecké šéfky Hany Mikuloškové vrací k americkému psychologickému dramatu po téměř deseti letech. O to víc se prý tvůrci z nastudování tohoto žánru radují. Ve hře O myších a lidech uvidíte Radovana Krále jako George a Josefa Kollera jako Lennieho. V dalších rolích se představí Ivan Řehák, Pavel Vacek nebo Zdeněk Julina. Divadelní debut si odbude zlatý retrívr Merlin. V inscenaci bude vystupovat také kapela Dixiestation, která vždy o přestávce odehraje i krátký koncert.

O myších a lidech
O myších a lidech

Premiéra dramatu je ve zlínském divadle 20. dubna, na nejbližší reprízy můžete zajít 23. a 26. dubna.