Úředníci stavebního odboru nepochybili. Soud je zprostil viny

Brno - Vedoucí stavebního úřadu Brna-severu Miroslav Kreisl i jeho podřízená Hana Rézlová čelili před brněnským městským soudem obvinění, že přivírali oči nad černou stavbou v Soběšické ulici. Bez stavebního povolení či jediné pokuty zde totiž vyrostl rodinný dům. Unikátní proces, v němž poprvé stáli před soudem úředníci stavebního úřadu, dnes skončil jejich omilostněním.

„Jsem rád, že to konečně skončilo, protože to bylo uměle vyvolané,“ prohlásil bezprostředně po skončení soudu Miroslav Kreisl. Vedoucí odboru i jeho referentka byli obviněni z maření výkonu úřední osoby z nedbalosti. Oba se ale od začátku procesu cítili nevinní. Pokud by však před soudem neuspěli, hrozil oběma úředníkům až roční pobyt za mřížemi. Soud je dnes obvinění zprostil.

Úředníci stavebního odboru městské části Brno-sever povolili na jaře loňského roku majiteli, aby si na své zahradě vymezil stavební pozemek. Celý stavební proces začal pouze tzv. ohláškou, ke které se nemají možnost vyjádřit sousedé stavby. Magistrát dal okolním obyvatelům za pravdu a nařídil městské části, aby stavbu zastavila. Ačkoliv vedení stavebního odboru Brna-severu požadovalo po majiteli stavby její ukončení, ten neuposlechl a stavěl dál.

Černá stavba v brněnské čtvrti Husovice
Zdroj: ČT Brno

Vedoucí odboru i jeho podřízená byli stíháni za to, že během procesu nepřinutili majitele černé stavby, aby ve svém konání nepokračoval. Za nelegální stavbu dokonce nepadla žádná pokuta. Úředníci naopak majiteli pomáhali získat stavební povolení alespoň zpětně. Magistrát ale tuto dodatečnou žádost zrušil, a to hned dvakrát.

„Obžalobu jsem nepochopila, jako trestný čin si představuji něco jiného,“ tvrdila ve své únorové výpovědi Rézlová. Sama argumentovala, že za svoji čtrnáctiletou praxi na stavebním úřadě nikdy nedošlo k odstranění stavby. Běžným postupem v podobné situaci bývá spíše dodatečné povolení.

„Jedná se o řadu dílčích pochybení, která ve svém souhrnu vedla k tomu, že zde stojí stavba, která stále nemá platné stavební povolení,“ vysvětlil svůj náźor státní zástupce Jan Petrásek. Pokud by nyní městská část rozhodla o odstranění černé stavby, musela by demolici uhradit na vlastní náklady.