V Moravskoslezském kraji je 14 pacientů s tasemnicí

Ostrava – Moravskoslezští hygienici evidují celkem 14 pacientů s onemocněním způsobeným tasemnicí bezbrannou, u 13 z nich bylo toto onemocnění potvrzeno už i laboratorně. ČTK to dnes řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice v Ostravě Irena Martinková.

Zdroj nákazy se ještě nepodařilo zjistit. Stále trvá šetření pracovníků hygieny a Krajské veterinární správy, kteří se snaží najít podezřelé potraviny z hovězího masa a zdroj nákazy odhalit. Hygienici očekávali, že hlavní část nemocných bude evidována do konce minulého týdne, ale vzhledem k dlouhé inkubační době pacientů ještě může přibývat.

Všichni dosud nemocní ve věku 26 až 66 let pocházejí z pěti lokalit Opavska. Léčeni jsou ambulantně. Z celkového počtu nemocných se ve čtyřech případech jedná o výskyt v rámci dvou rodin.

Hygienici opětovně vyzývají lidi, kteří jedli tepelně neopracované maso a mají zdravotní potíže, jako jsou bolesti břicha, teplota, únava nebo občasné střevní potíže, aby vyhledali svého praktického lékaře.

Za posledních pět let bylo v kraji v průměru registrováno jedno onemocnění ročně. Loni jich například na celou Českou republiku připadalo šest.