Znojmo se pustilo do opravy jízdáren Louckého kláštera

Znojmo – Další část rozsáhlého areálu Louckého kláštera na okraji Znojma se dočká oprav. Znojmo spustilo rekonstrukci jízdáren, oprav se díky investici vinařské firmy dočká také přilehlá budova zvaná Kladivo. Na rekonstrukci celého areálu by město potřebovalo jednu miliardu. Tu ale nemá a tak areál nevyhnutelně chátrá.

Nová střecha a fasáda – to jsou dvě nejpalčivější místa jízdáren, která potřebovala okamžitý zásah stavebníků. Právě sem proto dělníci zamířili nejdříve. „Rekonstrukce by měla být hotová do půl roku, ale ještě bude záležet na dodatečných vyjádřeních památkářů. Ve střešních trámech jsme objevili dřevomorku, takže teď musíme vyčíslit náklady, které budou potřeba na jejich sanaci,“ popsal aktuální stav starosta Znojma Vlastimil Gabrhel (ČSSD). Náklady na opravu se vyšplhají na tři miliony korun.

Do budoucna chce město využívat sál v jízdárnách. Má unikátní akustiku a tak by se právě tady mohly pořádat koncerty. „Jízdárna by měla být do budoucna místem pro kulturní akce. Dále bychom ji chtěli využívat pro různá sdružení, která by si zde mohla zařídit klubovny a scházet se tady,“ dodal Gabrhel.

Opravy se dotknou také přilehlé budovy nazývané Kladivo. V současnosti ji využívá vinařská firma Znovín Znojmo, která také s nápadem přišla. Město jí polovinu z celkových nákladů, které se vyšplhaly na 900 tisíc korun, započítá do nájmu. „Jsme si vědomi toho, že je potřeba toto místo zpříjemňovat pro návštěvníky. Každoročně jich sem za vínem míří stále víc a víc,“ potvrdil starosta.

Celý Loucký klášter by potřeboval miliardovou injekci

Oprava jízdárny je ovšem pouhou kapkou v moři. Rozsáhlý areál chátrá už od roku 1993, kdy ho opustili poslední vojáci. Svému původnímu účelu přestal klášter sloužit už v roce 1784, kdy ho svými reformami zrušil Josef II. Poté byl využíván k nejrůznějším účelům, naposledy jako kasárna.

„Na opravu bychom potřebovali finanční prostředky ve výši jedné miliardy korun. Těžko ale sháníme partnery a investory, protože nás smlouva o převodu limituje v tom, že investor musí objekt využívat nekomerčně. S tím dosavadní zájemci nesouhlasili,“ vysvětlil Gabrhel. Město proto chce podmínky převodu a budoucího využití kláštera znovu projednat. Je otevřené i variantě, že by areál zůstal v majetku města místo dvaceti jen deset let, a potom by ho mohl odkoupit soukromý investor.

/*json*/{"map":{"lat":48.841030076486,"lng":16.057366132736,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.840488127329,"lng":16.057473421097,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Loucký klášter

Loucký klášterPremonstrátský klášter v Louce založil český kníže Konrád II. Ota spolu se svou matkou Marií v roce 1190. Během husitských válek byl 12. listopadu 1425 vypleněn husitskými vojsky. V 18. století byla zahájena mohutná přestavba, která však nebyla dokončena, neboť byl klášter v roce 1784 zrušen během reforem Josefa II. Poté v budově sídlila továrna na zpracování tabáku, vojenská akademie a až do roku 1993 klášter sloužil jako kasárna.

V současné době jeho část používá firma Znovín Znojmo pro uložení lahví s vínem, prodejnu vín, pořádání různých společenských akcí a je zde umístěno malé muzeum vinařství.

Využívaná je pouze asi 1/25tina celého obrovského areálu. Většina objektu nečinně chátrá a čeká na mecenáše, který by ho zachránil.

(zdroj: wikipedia.org)