Unikátní výstava v Moravské galerii: česká a americká nahota

Brno - První výstava amerického fotografa Jocka Sturgese v České republice, to je expozice v Moravské galerii s názvem Přirozeně. Jeho díla kurátoři doplnili o snímky českého umělce Karla Nováka, jehož fotografie doposud nebyly nikde vystavovány. Co mají oba milovníci černobílých snímků společné? Zobrazují lidi v rouše Adamově. Výstava Přirozeně je totiž o nudistech.

„Nedělám nic a čekám, až moje modelky udělají něco samy. Něco, co je pro ně přirozené. Když vypadá póza přirozeně, pak volám: Stop, to je ono! A ony se na pár sekund zastaví, já to vyfotím a život jde dál,“ popisuje postup své práce renomovaný fotograf Jock Sturges. Ten se proslavil především svými snímky nahých adolescentů, které fotil v Kalifornii a ve Francii. V devadesátých letech měl právě kvůli dětským snímkům spory přímo s americkou tajnou službou FBI. Po obvinění z šíření dětské pornografie mu policie zabavila jeho fotografické vybavení i studio v San Franciscu.

Kdo je Jock Sturges?

Rodák z New Yorku vystudoval psychologii ve Vermontu a fotografii na San Francisco Art Institute v Kalifornii. Šestašedesátiletý fotograf pracoval i pro komerční sféru, fotil módu a tanec. Vyzkoušel si také profesi portrétního fotografa. V současné době žije v Seattlu.

Spory s FBI mu v 90. letech minulého století značně zkomplikovaly osobní i profesní život. Zároveň však velmi přispěly k jeho popularitě. I díky tomu jsou dnes jeho snímky zastoupeny ve většině světových galerií, například v The Museum of Modern Art, The Metropolitan Museum v New Yorku, Bibliothéque Nationale v Paříži nebo v Museum für Moderne Kunst ve Frankfurtu nad Mohanem. Před pěti lety vznikl o Jocku Sturgesovi také dokument s názvem Line of Beauty and Grace.


Moravská galerie v Brně nechce nahotou v muzeu pobuřovat, spíše se snaží zobrazit člověka ve zcela naturistickém prostředí, jakým nudistické pláže jsou. Výstava Přirozeně nabízí celkem čtyřicet černobílých fotografií obou autorů. „Většina lidí s mými fotkami, které vystavuji po celém světě, nemá problém. Jen malé procento lidí si plete nahotu se sexualitou, ale to není totéž. Amerika je, co se týká sexuality, bohužel velmi nevyspělá země. Hodně ji ovlivňují malé, ale velmi radikální křesťanské skupiny, kvůli tomu je tamní život komplikovanější. Evropa je v tomto ohledu daleko otevřenější,“ myslí si Sturges.

Podobně jako Američan Jock Sturges vyznává naturismus i prostějovský rodák Karel Novák, který fotí od roku 1962. Ten se věnuje výhradně nudistům z bývalého Československa a dalších zemí východního bloku. Návštěvníci tak uvidí naturisty z Maďarska nebo zaniklé NDR. „Nahota je pro mě naprosto přirozená, a navíc, já mám rád přírodu, mám rád moře, volnost, a i když doma dělám stylizované akty na zakázku, tak tohle je pro mě prioritní,“ tvrdí Karel Novák. Doposud vystavoval jen v kavárnách, jeho snímky se však objevily v naturistických časopisech u nás i v zahraničí.

Kdo je Karel Novák?

Karel Novák se narodil 1936 v Prostějově. Až při zaměstnání začal studovat Školu výtvarné fotografie v Brně, později pracoval jako reprodukční fotograf. O nudismus se zajímá od roku 1962, kdy se poprvé dostal na nudapláže do NDR.

Nyní se jeho téměř neznámé snímky dostávají do kontrastu s proslulým americkým fotografem v rámci výstavy Přirozeně. Oba totiž sdílí společnou lásku k nahému lidskému tělu ve svobodném prostředí přírody.


Výstava Přirozeně je pro návštěvníky otevřena od zítřka do 28. července v Uměleckoprůmyslovém muzeu. Vstupné pro dospělé je 40 korun, snížený vstup stojí polovinu. Zavíracími dny je pondělí a úterý, jinak je otevřeno vždy od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek dokonce o hodinu déle.

Výstavu doplní snímky brněnského průkopníka vědecké kinematografie

Profesor Jan Calábek při práci
Zdroj: archiv Moravské galerie v Brně

Společně s česko-americkou výstavou připravuje brněnská Moravská galerie i expozici věnovanou osobnosti Jana Calábka s podtitulem Věda, film a umění k potěše včel, básníků a botaniků. Profesor Calábek se proslavil především unikátní časosběrnou metodou při natáčení vývoje rostlin. Jeho jméno je také už desátým rokem na seznamu významných kulturních výročí UNESCO.

Brněnský patriot svou kinematografickou metodou zkoumal například růst klíčních kořenů, ovíjivé pohyby rostlin nebo jejich rostoucí tkáně. Výstava nabídne rovnou desítku filmových obrazů, které Calábek pořídil mezi lety 1947 a 1972.