Ostravští vozíčkáři bez euroklíče nemohou využít tramvajové zastávky s plošinami

Ostrava - Vozíčkáři v Ostravě se dostanou z tramvajových zastávek s plošinami jen se speciálním euroklíčem. Většina z nich to ale neví. Podle Národní rady zdravotně postižených, která klíč jako jediná organizace ve městě prodává, si ho koupilo pět lidí. Největší ostravský obvod Ostrava -Jih tvrdí, že plošiny musel nechat zamknout, protože je ničili vandalové.

Tomáš Ležoň si své bydlení vybral i podle toho, že má hned u domu bezbariérovou tramvajovou zastávku. Informaci si našel i v jízdním řádu. Hned při první jízdě ale zjistil, že se dostal do pasti. Musí mít euroklíč. „Někde na internetu jsem našel, že ten klíč je na požádání u nějakého pána. Adresa nebyla uvedená, jenom kontakt a na kontaktu mi to nikdo nezvedal“ uvedl Tomáš Ležoň.

Video Reportáž Ivy Piskalové
video

Reportáž Ivy Piskalové

Jiná vozíčkářka jej sháněla až v Praze, ale marně. Po několika telefonátech štáb České televize zjistil, že klíč k plošině si mohou vozíčkáři za tři sta šedesát korun koupit pouze v krajské pobočce Národní rady zdravotně postižených.

„Dle mého je to nelogické, protože plošina by měla být dostupná bez jakýchkoliv problémů, euroklíče jsou především na toalety,“ uvedla Markéta Dunděrová z Národní rady zdravotně postižených v Ostravě.

Podle mluvčího obvodu Ostrava –Jih jsou plošiny uzamčeny na základě zkušeností z minulých let, kdy byly zneužívány občany, kteří se po nich vozili, a byly také neustále ničeny vandaly.

Loni na podzim dokončili rekonstrukci podchodu v Hrabůvce u polikliniky. I tady mohou vozíčkáři použít buď plošinu na euroklíč, nebo nájezd. Oprava přišla na třicet milionů. Vozíčkářům ale cestu k lékaři neusnadnila. Vozíčkář by musel mít opravdu sílu, aby překážku překonal.

Po našem upozornění na problém mluvčí ostravského dopravního podniku slíbil, že se pokusí informaci o tom, že k použití plošin na bezbariérových zastávkách je nutné mít speciální euroklíč, napsat do jízdních řádů.