Ostravané se učí, jak zatočit se zloději

Ostrava - Městská policie každý měsíc pořádá bezplatné kurzy pro veřejnost. Kromě základů sebeobrany dostávají kurzisté od strážníků cenné rady, jak nepřijít o své věci. Cílem kurzů, které jsou součástí projektu Bezpečnější Ostrava, je snížit počet drobných krádeží, kterých narůstá.

Obětí trestného činu se může stát každý, ubránit se ale dokáže jen málokdo. Osmadvacetiletý Marcel už jednu takovou zkušenost má. Přepadla ho parta kluků, kteří mu zlomili třikrát čelist. Léčil se asi půl roku.

Na kurzu sebeobrany se proto Marcel i další dvacítka zájemců učí, jak při napadení nejlépe zareagovat. Často to ale nestačí. Na řadu pak musí přijít hrubá síla.

Video Reportáž Alexandry Přečkové
video

Reportáž Alexandry Přečkové

Kromě praxe je důležitá také teorie. Strážníci proto kurzisty mimo jiné seznamují třeba s nejrůznějšími zlodějskými fintami.

Nejrizikovější je to podle strážníků tam, kde je hodně lidí a málo místa, tedy třeba v supermarketech nebo na přechodech pro chodce. Zloději totiž často kradou ve skupinách a v davu se tak ztratí. „Každý tam má svou  úlohu, jedni zahrají scénku, druhý krade, třetí odnáší věc z místa tak, aby znesnadnili dopadení,“ uvedla  Dagmar Kolková, preventistka z Městské policie Ostrava.

Drobných krádeží v Ostravě každým rokem přibývá. Těchto přestupků strážníci loni evidovali o tři desítky více než v roce 2011. Naopak množství krádeží, které způsobily škodu větší pěti tisíc a policie je šetří jako trestné činy, klesá.