Ostravané mohou zatmění měsíce pozorovat dalekohledy

Ostrava - Dnes v noci můžou lidé pozorovat zatmění měsíce. Ostravské planetárium bude mít v terénu čtyři dobrovolníky, kteří umožní všem zájemcům tento úkaz pozorovat dalekohledy. Podívat se může přijít kdokoliv.

Dobře viditelné bylo zatmění měsíce v srpnu 2008 v Kolíně. To dnešní bude mnohem menší, měsíc bude zakrytý jen z necelých dvou procent. Zároveň s ním budou ale na obloze viditelné ještě jiné úkazy.

„Na levé straně bude vidět jupiter i s prstencem a napravo nějaká hvězda,“ uvedla Ivana Češková z hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě.

Video Reportáž Venduly Horníkové
video

Reportáž Venduly Horníkové

Hvězdáři z Ostravy se na toto zatmění už chystají. I přesto, že nebude nijak velké, podle astronomů bude velmi fotogenické. 

„Česká astronomická společnost vyhlásila soutěž, protože fotky budou podle očekávání krásné a možná vznikne fotoalbum z celé České republiky,“ uvedla Ivana Češková.

Lidé budou moci přijít zatmění pozorovat na louku přímo u zastávky Mongolská v Ostravě Porubě. Pracovníci hvězdárny budou na místě od sedmi hodin.  

Částečné zatmění měsíce začne těsně před desátou hodinou a bude trvat asi dvacet minut. Další zatmění měsíce pak budou moci lidé v České republice sledovat až za dva a půl roku.