Topná sezóna skončila. Byla nekonečná, myslí si lidé

Zlínský kraj - Letošní zima sice nebyla výrazně mrazivá, ale o to delší. Hlouběji do kapsy tak museli sáhnout především ti, kdo v rodinných domech topí dřevem nebo uhlím. Podle tepláren jde však jen o subjektivní pocit, protože letošní spotřeba tepla nebyla ve skutečnosti nijak výraznější.

Pro důchodkyni Pavlu Hlavicovou z Březnice u Zlína zima konečně skončila. Letos se jí ale zásoby uhlí a dřeva tenčily rychleji než v předchozích letech. Za pevné palivo zaplatila asi padesát tisíc korun, což je o deset tisíc více než minulou topnou sezónu. „Na Velikonoce, když už se každý těšil na jaro, to jsem topila hned od rána. Ani se v tom domě nedalo být,“ vzpomíná na chladný březen Hlavicová.

Podobnou zkušenost ze studeného domu má i Hana Kubinová, která žije v jednom z řadových baťovských domků ve Zlíně. Lidé tu topí převážně plynem nebo elektřinou. Zima je tu vyjde většinou na více než dvacet tisíc korun. Letošní vyúčtování je však teprve čeká: „Myslím, že letos protopíme víc, ale vzhledem k tomu, že jsme změnili dodavatele, tak přece jenom doufám, že nakonec zaplatíme méně,“ doufá Kubinová.

Video Gabriela Sluštíková k topné sezoně
video

Gabriela Sluštíková k topné sezoně

Ačkoliv někteří lidé hodnotí letošní zimu jako nekonečnou, protože dlouho přetrvávající chladné počasí je nutilo zatápět až do dubna, podle vedení zlínských tepláren jde spíše o subjektivní pocit. Na spotřebě se to nijak zásadně neprojevilo. „Hodně slyšíme názor, že tato zima byla chladnější, že byla delší, ale podle ukazatelů, které už máme k dispozici, to vypadá, že šlo spíše o jakýsi pocitový vjem,“ míní mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. Skutečný nárůst spotřeby tepla ale hlásí například Vysočina.

Někde ještě topí

Ve Zlínském kraji už zima sice skončila, na některých místech republiky se však topí až do konce května.