Uherskobrodští hasiči mají nové protipovodňové stěny. Plní se vodou

Uherský Brod - Město Uherský Brod je konečně lépe chráněno před velkou vodou. Místním hasičům se podařilo získat evropské dotace na čerpadla, čluny a hlavně obří mobilní protipovodňové stěny. Novou techniku už hasiči ukázali lidem.

Že jsou protipovodňové zábrany v Uherském Brodě potřeba, dokázala tři roky stará povodeň, která poničila desítky rodinných domů. Zatopení hrozilo také blízké trafostanici, která proudem obsluhuje asi sto tisíc lidí. Uherskobrodští se už ale povodní tolik obávat nemusí. Díky dotacím získali mobilní protipovodňové bariéry. „Napytlovat podobnou bariéru, která představuje nějaký metr a půl výšky, by dřív trvalo třeba půl hodiny,“ srovnává zastaralou metodu dobrovolný hasič Petr Brauner. Nyní dokážeme deset metrů protipovodňové stěny postavit za poloviční čas.

Speciální ochranné vaky přitom hasiči mohou plnit i vodou, a to přímo z rozvodněné řeky. „Voda se tu stejně objevuje jako spodní voda. Samozřejmě se může kdykoliv zvednout a vylít i řeka,“ myslí si jedna z obyvatelek záplavové oblasti Marie Machálková. S novým vybavením hasičů je spokojen i Josef Koller: „Nápad je to vynikající, protože je to mnohem širší. Navíc voda, která se do toho napustí, těsní lépe, než v rychlosti naplněné pytle s pískem.“

Video No comment: Nové vybavení uherskobrodských hasičů
video

No comment: Nové vybavení uherskobrodských hasičů

Napustitelnou vodní zábranu ocení stovky rodin, které v Uherském Brodě žijí v záplavové oblasti. Od pátku do soboty tu proto hasiči trénovali, zda jsou na velkou vodu dostatečně připraveni. Přestože zkouška jejich nového vybavení dopadla více než dobře, stejně raději doufají, že podobné protipovodňové stěny nebudou muset v dohledné době použít.

Uherskobrodští hasiči prezentují své vybavení
Uherskobrodští hasiči prezentují své vybavení