Česko má před sebou deštivý víkend

Praha - Po teplém týdnu s letními teplotami přichází chladnější a deštivý víkend. Ochladí se nejdříve v Čechách, v dalších dnech i na Moravě. Dnes by mělo být na západě oblačno až zataženo s deštěm a bouřkami, ve zbytku republiky spíše oblačno až polojasno. Od dnešních 11:00 je v platnosti výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před silnými bouřkami pro středozápad České republiky. Podle meteorologů se mohou vyskytnout i kroupy.

Podle meteorologa ČT Janka Doležala budou dnes teploty od 20 do 24 stupňů, ale od západu by se mělo začít ochlazovat. Na Moravě, kde bude více svítit slunce, mohou teploty vystoupit až na 27 stupňů Celsia. Rozdíl teplot mezi západem a východem území může být až deset stupňů.

Odpoledne však přibude oblačnosti a přijdou silné bouřky. „Počítáme s tím, že by to měly být bouřky, ve kterých se vyskytnou i kroupy. Mohou to být také přívalové srážky, případně i výraznější nárazy větrů. V bouřkách by ojediněle mohlo spadnout kolem 25 milimetrů,“ uvedla meteoroložka Milena Ferebeaureová.

Předpovědní výstražná informace ČHMÚ na silné bouřky platí pro Jihočeský kraj, Kraj Vysočina, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj. Platit má až do dnešních 22:00 hodin. Zataženou oblohu s deštěm přinese i zítřek. Teploty v noci klesnou ke čtyřem stupňům.

Začátkem týdne pak má být oblačno až zataženo s přeháňkami i deštěm. Teploty by měly v pondělí dosahovat mezi 14 a 20 stupni, na východě až 22 stupňů Celsia. Oteplení se v dalších dnech nečeká.

Video Počasí pro dnešní den
video

Počasí pro dnešní den