Ostrava si připomene život a dílo Jaromíra Šavrdy

Ostrava – 25 let uplyne od smrti významného ostravského spisovatele a chartisty Jaromíra Šavrdy. Ostrava si svého čestného občana připomene 2. května na pietním aktu u jeho hrobu v Ostravě-Hrabové.

Následovat bude Šavrdovský květen – festival věnovaný významnému bojovníkovi proti komunistické totalitě, který uspořádá ostravský Antikvariát a klub Fiducia spolu s dalšími kulturními a společenskými institucemi.

  • Jaromír Šavrda
    Jaromír Šavrda zdroj: ČT Ostrava
  • Jaromír Šavrda
    Jaromír Šavrda zdroj: ČT Ostrava


PROGRAM FESTIVALU:

8. 5. ve 20.00 (klub Hudební bazar)
Vysílání svobodného rádia Hudební bazar. Tentokráte s poslechovým pořadem věnovaným Jaromíru Šavrdovi a jeho manželce Dolores Šavrdové.

Dolores Šavrdová
Dolores Šavrdová

15. 5. v 19.00 (filmový klub Studio Karel v kavárně Stará Aréna)
Projekce filmu Sám voják v poli – Jaromír Šavrda. Film natočil režisér Jiří Fiedor v cyklu Neznámí hrdinové. Po skončení projekce bude následovat beseda s autorem snímku.

Video Neznámí hrdinové
video

Neznámí hrdinové

19. 5. ve 14.00
Šavrdovská literární vycházka z ulice Dr. Šavrdy na Dubině k jeho hrobu do Hrabové za účasti řady spisovatelů. Průvodcem bude publicista a literát Ivan Motýl.

21. 5. v 18.00 (Antikvariát a klub Fiducia)
Ostravští herci čtou Jaromíra Šavrdu. Z literárního díla spisovatele Jaromíra Šavrdy budou číst Norbert Lichý, Jan Fišar, Josef Kaluža, Tereza Vilišová, Tereza Dočkalová, Alexandra  Gasnárková a Vladimír Polák.

Dolores Šavrdová a reportérka Televizního studia ČT Silvie Kleková
Dolores Šavrdová a reportérka Televizního studia ČT Silvie Kleková


22. 5. v 19:00 (Filmový klub Studio Karel kavárny Stará Aréna)
Projekce dokumentu ČT Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy. Hostem bude režisérka Petra Všelichová.

Video Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy
video

Přechodné adresy Jaromíra Šavrdy


24. 5. v 19:00 (Klub Atlantik)
Divadelní představení hry Josefa Topola Kočka na kolejích umělecké skupiny TRIARIUS, beseda s občanským sdružením PANT (autoři projektu Moderní dějiny) a projekce filmu Libri Prohibiti Jaromíra Šavrdy z cyklu Sami proti zlu. Film natočili studenti oboru Audiovizuální  tvorba Slezské univerzity.

27.5. 10.00–17.00 (Archiv města Ostravy)
Šavrda v archivu – speciální prohlídky pozůstalosti Jaromíra Šavrdy v Archivu města Ostravy. Uvidíte Šavrdovy motáky z vězení, rukopisy, samizdatové tisky a další unikáty.

29. 5. v 19.00 (Divadlo Petra Bezruče)
Divadelní představení podle románu Georga Orwella 1984 v Divadle Petra Bezruče. Po skončení představení bude připraven doprovodný program Divadla Petra Bezruče ve spolupráci s ostravskou pobočkou Amnesty International. Návštěvníci se budou moci seznámit s Jaromírem Šavrdou jako vězněm svědomí, kterým ho Amnesty International vyhlásila v roce 1980, anebo podepsat petici na podporu současných vězňů svědomí.

30.5. v 18.00 (Knihovna Václava Havla)
Šavrdovský večer v Knihovně Václava Havla v Praze.

30. 5. ve 20.00 (Galerie Rubrum)
Zakončení a společné setkání v galerii Rubrum.

Jaromír Šavrda

Narodil se v Ostravě 25. května 1933. Pracoval jako knihovník, středoškolský učitel a novinář. V roce 1972 založil vlastní samizdatovou edici Libri prohibiti. V té opsal například Solženicynovo Souostroví Gulag. Byl šikanován a pronásledován. Dvakrát skončil kvůli samizdatovým aktivitám ve vězení. Druhý trest, který nastoupil v roce 1983, měl na jeho zdraví fatální vliv. Nepomohly ani dopisy tehdejšímu prezidentovi Gustávu Husákovi, které mu kromě zástupců československé opozice posílali i mnozí evropští spisovatelé. Všichni upozorňovali na podlomené zdraví muže, který se provinil pouze tím, že na stroji opsal několik knih. Šavrda psal i vlastní knihy – detektivky, sci-fi povídky, básně i divadelní hry. Literárně zpracoval také své zkušenosti s pronásledováním státní bezpečností a s pobytem v komunistickém vězení. Zemřel v nedožitých 55 letech 2. května 1988. Právě podle jeho edice Libri prohibiti je pojmenována současná knihovna československé exilové a samizdatové literatury. Na jeho počest udílí u příležitosti Dne lidských práv občanské sdružení PANT Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Jejími dosavadními laureáty jsou Antonín Huvar, Václav Havel, Eva Vláhová, František Zahrádka a Luděk Eliáš.