Ostrava uctí památku obětí 2. světové války a připomene osvobození

Ostrava – Česko si dnes připomíná 68. výroční konce 2. světové války. Zástupci Senátu, Poslanecké sněmovny, představitelé samospráv, váleční veteráni, zástupci Armády české republiky a další hosté vzpomenou na Ostravsko-opavskou operaci a osvobození Ostravy.

„Položíme věnce u památníku obětí 2. světové války v Komenského sadech v Ostravě, odpoledne pokřtíme druhé vydání knihy o Ostravsko-opavské operaci,“ uvedl mluvčí ostravského Krajského vojenského velitelství Martin Ogořalek.

Ostravská operace
Ostravská operace

Nejtěžší boje na území České republiky proběhly na sklonku války právě v rámci Ostravsko-opavské operace, která začala 10. března 1945. Rudá armáda a jednotky 1. československého armádního sboru během ní pronikly přes severní Moravu na území Československa. Osvobozovací boje proběhly ve třech etapách.

Ostravská operace
Ostravská operace

Přesně 30. dubna 1945 překročila sovětská vojska nedaleko Ostravy-Svinova řeku Odru. Odpoledne zaútočily tanky 1. československé tankové brigády do týlu Němců a pronikly spolu se sovětskou střeleckou divizí do centra Ostravy. Díky hrdinství ostravského občana Miloše Sýkory, který zneškodnil elektrické vedení k náložím na mostu přes Ostravici, se téhož dne večer podařilo československým i sovětským jednotkám vjet do středu Ostravy. Němci byli zaskočeni, Ostrava osvobozena a hlavní část Ostravsko-opavské operace tím skončila.