Ondřej Sokol natáčí v Šumperku celovečerní debut

Šumperk – Dva kamarádi z dětství se scházejí v rodném městě, aby se pokusili po mnoha letech objasnit tajemnou smrt matky jednoho z nich. To je výchozí situace filmu s názvem Krásno, který začal natáčet v Šumperku jako svůj celovečerní debut režisér Ondřej Sokol. Spoluscenáristou snímku je další šumperský rodák – Martin Finger. Premiéra snímku v kinech je plánována na 30. ledna.

Natáčení odstartovala scéna v ponurém prostředí šumperského krematoria. Karel Roden coby pohřebák v ní se svým kolegou připravují nebožtíka na smuteční obřad. Ve filmu prý nebude o podobně bizarní, komické, ale i napínavé a zamotané situace nouze. „I když nejde o události veselé, bude se jednat o komedii, navíc hodně černou,“ tvrdí Ondřej Sokol. „Těžko vysvětlujeme, proč o takhle vážném tématu točíme černou komedii. Scéna, kterou jsme právě dělali, byla nesmírně vtipná, ovšem obsahovala spoustu absurdních a směšných situací. Lidi to mohou pochopit a uvěřit tomu, až to uvidí na plátně.“

Film má částečně autobiografické prvky. Dva kamarádi Michal a Adam se do města vracejí po dvaceti letech. Michalova matka je několik let mrtvá, jeho otec umírá v den jejich íjezdu. Oba chtějí zjistit, jak to se smrtí matky bylo, chtějí vypátrat jejího vraha. 

Video Natáčení nového filmu Krásno
video

Natáčení nového filmu Krásno

Vedle Karla Rodena, Ondřeje Sokola a Martina Fingera se ve filmu objeví například Jana Krausová, David Matásek, Jaroslav Plesl, Michal Pavlata, Hana Maciuchová, Ivan Vyskočil a Jan Kačer. Ve filmu si zahrají i dvě stovky mladých lidí, které filmaři vybrali na konkurzu. Zhruba osmdesát procent záběrů vznikne během května v Šumperku a okolí, v červnu se bude natáčet v Praze. 

„Na vznik snímku mohou přispět sami diváci. Po získání základní částky od koproducentů, mezi nimiž je i Česká televize, hodláme zbytek získat takzvaným crofdfundingem, běžným v zahraničí,“ vysvětluje producent Vojtěch Frič. „V podstatě jde o prodej upomínkových předmětů vztahujících se k filmu, jako jsou hrnky, trička, plakáty, pohlednice, tašky či placky.“ Ve hře jsou i netradiční zážitkové možnosti jako večeře s autory filmu, drobná role či účast v komparzu.