Baník zatím nemá licenci pro další ligový ročník

Ostrava - Fotbalový klub Baník Ostrava kvůli přetrvávajícím ekonomickým potížím zatím nedostal licenci, bez níž není možné hrát v dalším ročníku domácí nejvyšší soutěže. Včera o tom na svém zasedání rozhodla Licenční komise FAČR. Slezané se ale mohou do 21. května odvolat k Licenčnímu tribunálu, který vzápětí jako druhoinstanční orgán definitivně rozhodne o tom, zda Baník licenci nutnou pro start v první lize obdrží.

Ve stejné situaci byl ostravský klub i před rokem, licence mu připadla také až v odvolacím řízení. Dalších 15 ligových klubů, které v této sezoně hrají elitní soutěž, licenci získalo bez výhrad.

Baník licenci nemá, protože podle licenční komise nesplnil několik základních ekonomických podmínek. „Závazky po lhůtě splatnosti vůči fotbalovým klubům, závazky po lhůtě splatnosti vůči zaměstnancům, daňovým orgánům a orgánům sociálního zabezpečení a (Baník) nedodržel schopnost pokračovat v činnosti jako zavedený podnik,“ stojí v tiskovém prohlášení asociace.  

Ostravané ale ještě mají nějaký čas na to, aby klíčové problémy vyřešili. „Teď je na Baníku, aby v rámci odvolání prokázal, že nastaly nové skutečnosti, které mohou změnit stávající rozhodnutí,“ uvedl licenční manažer FAČR Stanislav Rýznar.

Vedení ostravského klubu hledá pomoc také u tamního magistrátu. Ostravští zastupitelé měli o podpoře Baníku jednat 24. dubna, ale nakonec věc odložili o další tři týdny. I to byl jeden z důvodů, proč klub nyní zatím o licenci žádal neúspěšně. 

Jedním ze scénářů je i vyhlášení insolvence. Pokud by město klubu nepodalo pomocnou ruku, oslovil by Baník věřitele s nabídkou odpisu 70 procent dluhů, ale v případě jejich negativního stanoviska by sám sebe patrně poslal do insolvenčního řízení, které by mohlo skončit bankrotem celé organizace. 

Baník je v rukou současných majitelů od loňského února. Společnost Baník Invest klub koupila od Tomáše Petery balík 95 procent akcií za 800 korun s tím, že kupní smlouva zahrnovala převzetí dluhů do výše 100 milionů korun. Z auditu však vyšlo najevo, že závazky jsou mnohem vyšší. Statutární orgány minulého vedení proto čelí žalobě.