Elitní tým brněnských potápěčů pracuje v nevyhovujících prostorách

Brno – Patří k nejlepším policejním potápěčům v Evropě a jako specialisty na odminování si je balkánské země zvou na speciální mise. Přesto nemá potápěčská skupina z Brna zázemí, které by pro svou mnohdy nebezpečnou práci potřebovala. Teď se blýská na lepší časy, policie počítá se stavbou nové budovy, která poskytne prostory i pro mezinárodní výcvikové středisko.

„Chybí nám také prostor na kvalitní ukládání potápěčského materiálu, který je velice drahý a velice náchylný. V současné době vše skladujeme v provizorních podmínkách v bývalé kotelně,“ popsal jednu z bolístek profesionálů z Brna šéf jednotky Lubomír Znojil.

Tou další, která jim významněji ztěžuje práci, jsou nefunkční auta. „Naše auta v současné době nejsou schopná výjezdu a musíme si je půjčovat od ostatních útvarů,“ upřesnil Znojil.

Základna brněnských policejních potápěčů
Zdroj: ČT Brno

V Brně by mělo vzniknout mezinárodní výcvikové středisko pro potápěče

Starou budovu by do tří let mělo nahradit moderní centrum s profesionálním zázemím. „Projekt už podepsal policejní prezident i generální ředitel hasičů. Pokud vše půjde dobře, tak na konci příštího roku by mělo dojít k demolici stávající objektu a během následujících dvou let by zde měl vyrůst nový objekt. Měl by poskytnout prostory i pro mezinárodní výcvikový projekt,“ dodal Znojil.

Nová budova ale není jediný projekt, o který se policejní potápěči z Brna snaží. „Chceme také získat peníze z evropských fondů na plně uzavřené elektronicky řízené přístroje, které nám umožní ponory do extrémních hloubek a dalekých jeskynních systémů,“ vysvětlil velitel jednotky Filip Lipovský.

Vybavení by hasiči mohli využít při některé ze svých zahraničních misí. Před necelým rokem odminovávali v Bosně řeku Sávu, teď se na ně s žádostí o pomoc obrátila také Černá Hora.