Archiv získal z pozůstalosti manželů Šavrdových cennou dokumentaci disentu

Ostrava - Archiv města Ostravy získal od příbuzných ucelenou sérii dokumentů z pozůstalosti signatářů Charty 77 Jaromíra a Dolores Šavrdových, kteří patřili k nejvýznamnějším představitelům ostravského disentu. Jde o velmi cenný materiál, který dokumentuje činnost disidentů v Československu i to, jak je komunisté šikanovali.

arované archiválie jsou z let 1933 až 2009. Obsahují literární tvorbu spisovatele a novináře Jaromíra Šavrdy, motáky z vězení s literárními texty, samizdatové tituly, také pracovní diáře nebo vysvědčení. Materiály obsahují také Šavrdovy trestní spisy. Komunisté ho dvakrát uvěznili za jeho aktivní samizdatovou činnost. Měl i vlastní samizdatovou edici Libri Prohibiti. Poprvé ho odsoudili za to, že opsal na psacím stroji čtrnáct knih.

„Díky tomu, že je to ucelená sbírka dokumentů, můžeme si udělat celkový obraz o působení disentu u nás i o atmosféře, ve které žili jeho představitelé,“ vysvětlila ředitelka ostravského archivu Blažena Przybylová. „Krásně zdokumentována je také korespondence mezi ním a jeho manželkou Dolores,“ podotkla Przybylová.

Video Archiv má kompletní pozůstalost
video

Archiv má kompletní pozůstalost

Archiv má kompletní pozůstalost

Rozloučení s Dolores Šavrdovou

Letos v květnu uplynulo osmdesát let od narození Jaromíra Šavrdy a dvacet pět let od jeho smrti. I následkem věznění zemřel už v padesáti pěti letech, pádu komunismu se nedožil. Doloros Šavrdová byla svému muži věrnou oporou, marně se snažila ho zachránit z druhého pobytu ve vězení, které mělo pro jeho zdraví fatální následky. Také ona už je po smrti, zemřela loni.

Kvůli chatrnému zdraví byl Jaromír Šavrda, který se narodil v Ostravě v roce 1933, už od roku 1975 v invalidním důchodu. Předtím vystřídal různá zaměstnání, byl novinářem, středoškolským učitelem, knihovníkem. Po roce 1968 nesměl publikovat a nesehnal jiné než dělnické zaměstnání, i když vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Studium práv, ke kterému se rozhodl později, už nesměl dokončit. Byl vyhozen těsně před obhájením diplomové práce. Pracoval například jako pomocný dělník v zoologické zahradě nebo skladník.

V roce výročí narození i smrti tohoto vězně svědomí právě probíhá v Ostravě festival Šavrdovský květen, který společně s dalšími institucemi uspořádala na počest obou manželů majitelka Antikvariátu a klubu Fiducia Ilona Rozehnalová.