Nová pohybová terapie má v klimkovických lázních úspěch

Klimkovice - Klim-Therapy je pohybová terapie pro děti s mozkovou obrnou a jiným motorickým handicapem. Nyní se dostala do Česka, a to s velkým úspěchem. Jedenáctiletá Zuzanka Lavičková se díky ní v klimkovických lázních poprvé v životě posadila. Během zátěžového cvičení se používá stabilizační obleček, který byl původně vyvinut pro ruské kosmonauty.

Zuzanka se narodila předčasně. Po mozkové obrně trpí špatnou pohyblivostí všech čtyř končetin a křečí. Když si před osmi měsíci poprvé sedla, otevřela si její rodina šampaňské.

Video Reportáž Lucie Křížkové
video

Reportáž Lucie Křížkové

Čtyřtýdenní intenzivní terapie se v Americe používá už dvacet let. Z českých lázní ji využívají jen Klimkovice. Spočívá v každodenním tříhodinovém cvičení buď v kleci se zátěžemi, nebo ve stabilizačním oblečku, který zpevňuje potřebné části těla.    

„Zkoušela jsem to sama na sobě. Je to pocit, jako by vám na ramenou seděl ještě někdo jiný, takže pro děti je to docela vysoká zátěž,“ uvedla Marcela Tichavská, fyzioterapeutka.

Cvičí se před zrcadlem, aby terapeut viděl reakce dětí. Rodiče si krok za krokem nahrávají na video.

Základní program stojí samoplátce sto tisíc korun. Pojišťovna hradí polovinu nákladů jen jednou ročně. Metoda by se přitom měla několikrát opakovat. Pak totiž dochází k razantnímu zlepšení zdravotního stavu.

Terapií v lázních projde měsíčně dvacet dětí. Kvůli velké poptávce tu chtějí do konce roku navýšit počet klecí ze sedmi na deset a léčit více dětí.