Na jihu Moravy vaří pivo už 19 minipivovarů, ten nejnovější je ve Vískách

Vísky (Blanensko) – První várku piva můžou tento víkend ochutnat návštěvníci nového vesnického pivovaru ve Vískách na Blanensku. Na jižní Moravě je to vůbec nejmenší obec, která se může chlubit vlastním pivovarem. V pořadí devatenáctý minipivovar svým sortimentem doplňuje trojici jihomoravských velkovýrobců z Brna, Vyškova a Černé Hory.

„Když vyteklo první pivo z našeho pivovaru, byla to veliká úleva. Zároveň nás to ale zavazuje do budoucna. Teď se o to pivo budeme muset dobře starat,“ prohlásil majitel vesnického pivovaru ve Vískách Karel Kamba. Prozatím z výčepu teče nefiltrovaná jedenáctka a pšeničné pivo bavorského typu, které si první návštěvníci pochvalovali.

Mapa pivovarů

Všechny tuzemské pivovary včetně těch malých najdou milovníci „nebeského daru“ na mapě, která nově zahrnuje i příhraniční oblasti.


Video Sládek Patrik Rokytka prozrazuje postup výroby
video

Sládek Patrik Rokytka prozrazuje postup výroby

„Ta pšenice mi moc chutná. Je taková ovocná, chutná po banánu,“ prozradila žena sedící u jednoho ze stolů, ze kterých je vidět přímo srdce pivovaru - varna. „Všechny procesy děláme způsobem, který je už přes sto dvacet let nepozměněn. Nic neurychlujeme, i když máme jeden z nejmodernějších minipivovarů v republice,“ řekl sládek Patrik Rokytka, který při výrobě vsadil na tradiční české suroviny: plzeňský slad a žatecký chmel.

Video Sládek Patrik Rokytka o správné chuti piva
video

Sládek Patrik Rokytka o správné chuti piva

Spuštění nové varny ve Vískách potvrzuje trend zvyšujícího se počtu minipivovarů v Česku. Začátkem roku 2012 u nás bylo kolem 130 takových podniků, dnes je jich podle odhadů viceprezidenta Českomoravského svazu minipivovarů Jana Kočky až o čtvrtinu více: „Přesné číslo nelze říct. Vím o několika pivovarech, které jsou v tuto chvíli ve výstavbě nebo už fungují ve zkušebním provozu. Letos jich bude určitě víc než 165.“ Nejvíc minipivovarů je v současné době ve středních Čechách, následuje severní a jižní Morava.

/*json*/{"map":{"lat":49.515847518769,"lng":16.652526855469,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.539914586707,"lng":16.628150939941,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/