Oprava barokních varhan trvala sedm let. Místní milionů nelitují

Doubravník (Tišnovsko) - Po sedmileté pauze se kostelem Povýšení svatého Kříže v Doubravníku opět rozezněly vzácné varhany od mistra Jana Výmoly. Na jejich slavnostní požehnání se přišly podívat tři stovky lidí. Ti všichni byli zvědaví, zda se nákladná rekonstrukce za čtyři a půl milionu korun na jejich zvuku podepsala.

Restaurování v dílně Dalibora Michka trvalo neuvěřitelných sedm let. Kvůli nedostatku financí se totiž opravy na čas zastavily. Zručný restaurátor však cenný historický hudební nástroj změnil k nepoznání. „Varhany byly natolik napadeny červotočem, že některé části v okamžiku, když se odebíraly ze stroje, tak se rozpadaly jako perník,“ vzpomíná na tristní stav varhan členka komise pro jejich restaurování Barbora Šenkyříková.

Doubravnické varhany jsou dílem známého brněnského mistra Jana Výmoly, který vytvořil varhany také pro kostely v Mikulově, rakouském Stronsdorfu nebo Heiligenkreuzu. Ty z Tišnovska ale patří mezi jeho nejlépe dochované, přestože i na nich se podepsal zub času. Nákladná rekonstrukce vrátila místní hudební dominantě její barokní půvab.

Video No comment: Zvuk opravených barokních varhan
video

No comment: Zvuk opravených barokních varhan

Místní varhany jsou evropským unikátem. Až na jeden jsou všechny rejstříky původní. Výjimečný je také materiál: Výmola pracoval se dřevem šeříku. Varhaník Ondřej Múčka měl tu čest na ně hrát před sedmi lety i nyní při slavnostní mši k příležitosti jejich posvěcení: „Vůbec se nedá srovnat stav varhan, jaký je teď, a před tím… To je jako když se člověk zázračně vyléčí z rakoviny,“ neváhá popsat radikální zvukovou proměnu Múčka.

Hudebnímu nástroji požehnal generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek. Obec Doubravník se díky nákladné rekonstrukci dostane letos i na program festivalu Concentus Moraviae, který je věnován milovníkům tzv. staré hudby. Na opravené varhany přijede zahrát varhanní mistr Andrea Marconi.