Českoslovenští letci na křídlech RAF - beseda v Boskovicích

Součástí oslav 68. výročí konce druhé světové války byla vzpomínková akce v Muzeu Boskovicka. Ve čtvrtek 9. května se mohli návštěvníci pomyslně vznášet v oblacích s bojovými letci. „Českoslovenští letci na křídlech RAF“ - tak se jmenovala beseda s Markem Paulíkem, členem občanského sdružení Czech Spitfire club.

„Vítám všechny i jménem Muzea Boskovicka,“ spustil Marek Paulík. „Povstaňme a uctěme minutou ticha památku všech padlých v druhé světové válce.“

Poté uvedl první filmovou ukázku ze začátku války v níž zaznělo: „Nikdy v dějinách lidských střetnutí nevděčilo takové množství lidí za tak mnohé, tak malé hrstce jednotlivců,“ Winston Leonard Spencer-Churchill (1874 – 1965), Bitva o Británii. Poděkování patřilo i ČS letcům.

Z besedy Českoslovenští letci na křídlech RAF
Zdroj: ČT24
Autor: Luboš Sušil

Marek Paulík představil Czech Spitfire club, jehož úkolem je zprostředkovávat pozitivní vzory a morálku válečných hrdinů. Ukázal fotografickou prezentaci z akcí, významné osobnosti. Upozornil na televizní pětidílný dokument Dejte nám křídla, kde byli představeni váleční piloti. Připomenul výrobu nefunkčního modelu stroje Spitfire.

Pohovořil o historii ČS letectva v meziválečném období, tehdejší bojové stroje, okupaci 15. března 1939. Letci odcházeli přes Polsko a Francii do Británie, po pádu Polska přes Maďarsko, Jugoslávii. Výcvik cizineckých legií probíhal v Severní Africe.

Bitva o Británii v roce 1940 trvala tři měsíce a měla odrazit Luftwaffe v přípravě vylodění fašistů na britském území. Zde zasáhla především ČS 310., 312. a 313 stíhací peruť. K tomu 311. bombardovací. Letci byli úspěšní.

Marek Paulík vyzdvihnul práci pozemního personálu, bez něhož by se letci neobešli.

Oficiální návrat letců po válce do vlasti se uskutečnil 13. srpna 1945. Většina sloužila u letectva i dále. Kvůli převratu v roce 1948 ilegálně odcházeli za hranice. Ti kteří neemigrovali, byli pozavíráni a souzeni v zinscenovaných procesech k mnoha letům žaláře. Ti, co zůstali na svobodě, získali podřadná zaměstnání nebo skončili v dolech.

Z Boskovicka sloužilo v RAF 13 mužů u pozemního personálu, 15 v posádkách letadel, tři piloti bombardérů a pět stihačů. Šest z nich ve válce padlo. Přímo z Boskovic byli tři letci. Vladimír Zapletal, Rudolf Nedoma a Oldřich Vychodil – v tomto roce by oslavil 100 let.

Marek Paulík přiblížil svou poddůstojnickou uniformu a předměty z pozůstalosti Oldřicha Vychodila.

Zastavil se u žijících veteránů z okolí Boskovic, prozradil, že v roce 2015 Czech Spitfire club a Muzeum Boskovicka uspořádají výstavu k tématu RAF a ve spolupráci s Městem vybudují pomník leteckým hrdinům.

„Snad se potkáme na vernisáži v roce 2015 a při odhalování pomníku,“ uzavřel zajímavé povídání Marek Paulík.

„Dovolím si poděkovat, vážím si přítomnosti rodinných příslušníků pilota RAF. Těším se na další spolupráci,“ rozloučila se ředitelka Muzea Boskovicka Mgr. Dagmar Hamalová.

Luboš Sušil, Boskovice

/*json*/{"map":{"lat":49.452057117544,"lng":16.645660400391,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.49667452747,"lng":16.670379638672,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/