Lékaři z Frýdku-Místku objevili v babyboxu podchlazenou holčičku

Ostrava – Lékaři nemocnice ve Frýdku-Místku objevili dnes dopoledne v tamním babyboxu novorozenou holčičku. Dětská lékařka dítě ihned prohlédla a kvůli silnému podchlazení nařídila převoz na dětskou jednotku intenzivní péče Fakultní nemocnice v Ostravě. Podrobnosti o jejím zdravotním stavu zatím nejsou známy.

Podle zakladatele sítě schránek na nechtěné novorozence Ludvíka Hesse byla holčička zabalená v dece. Dostala jméno Žofie. Informaci potvrdila mluvčí nemocnice Jolana Filipová, která dodala, že je to druhé novorozeně, které v babyboxu frýdecko-místecké nemocnice skončilo. První dítě tam neznámý člověk odložil v červenci 2011.

Dítě nalezené v babyboxu ve Frýdku-Místku je celkem osmdesátým čtvrtým dítětem odloženým do některé ze speciálních schránek. Letos využili rodiče, kteří se nedokázali nebo nechtěli o své děti postarat, babyboxy zatím třikrát – kromě Frýdku-Místku také v Brně a Kladně.

První babybox byl v Česku otevřen v roce 2005, a to v sídle soukromé kliniky GynCentrum v pražském Hloubětíně. Schránky, do které mohou matky anonymně odložit dítě, mnozí chválí, ale mají i své odpůrce, včetně České neonatologické společnosti. V minulosti se proti nim postavil i Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují babyboxy pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.